Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Sienkiewicz był nie tylko pisarzem. Pałacyk w Oblęgorku zaprasza

czwartek, 06 maja 2021 15:20 / Autor: Beata Kwieczko
Sienkiewicz był nie tylko pisarzem. Pałacyk w Oblęgorku zaprasza
Sienkiewicz był nie tylko pisarzem. Pałacyk w Oblęgorku zaprasza
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wczoraj (5 maja) minęło 175 lat od narodzin Henryka Sienkiewicza. Warto przy tej okazji zajrzeć w najbliższym czasie do Pałacyku w Oblęgorku, gdzie można obejrzeć wystawę "Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim". Zwiedzający mogą liczyć też na kilka nowości.

Wystawa jest czynna od 27 kwietnia, ale ze względu na to, że obiekty kultury były zamknięte z powodu epidemii koronawirusa, dopiero teraz można ją oglądać na żywo. Ekspozycja jest poświęcona relacjom Henryka Sienkiewicza z trzema wybitnymi malarzami - Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim.

– Długo zastanawialiśmy się, których artystów wybrać, ale zdecydowaliśmy się na takich, z którymi Sienkiewicza łączyła prawdziwa przyjaźń. Wybór nie był łatwy, bo trudno znaleźć malarza przełomu XIX i XX wieku, z którym noblista by się nie przyjaźnił, albo po prostu nie znał. Wybraliśmy osoby, które możemy nazwać jego prawdziwymi przyjaciółmi – tłumaczy Łukasz Wojtczak, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach.

Na ekspozycji zobaczymy obrazy, w tym autoportrety malarzy, prace nawiązujące do twórczości Sienkiewicza, listy, fotografie, archiwalne dokumenty i osobiste pamiątki pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Warszawie i Krakowie, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Tatrzańskiego, Ossolineum, a także ze zbiorów prywatnych.

– Wystawa jest okazją do tego, żeby opowiedzieć o Sienkiewiczu coś nowego. Nasze ekspozycje maja zwykle charakter edukacyjny i chcemy na nich przekazać jak najwięcej o twórczości, ale także o jego życiu prywatnym, bo był wielkim podróżnikiem, społecznikiem i miał wielu przyjaciół. Sienkiewicz kochał malarstwo, cenił bardzo sztukę, otaczał się nią, wspierał wielu młodych artystów, a jego dzieła znalazły odzwierciedlenie również  w sztuce – mówi Łukasz Wojtczak.

Pandemia spowodowała, ze zwiedzający nie mogli przychodzić do muzeum, ale pracownikom udało się zrealizować wiele projektów i przygotować placówkę na nowy sezon turystyczny.

– W ofercie mamy nowe audioprzewodniki, które posiadają ścieżkę rodzinną z różnymi efektami dźwiękowymi oraz przewodniki z audiodeskrypcją, do których są pętle indukcyjne przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do audioprzewodników została przygotowana też aplikacja mobilna, którą można ściągnąć na każdy telefon komórkowy i wysłuchać z każdego miejsca. Jest to też duże ułatwienie w dobie pandemii, bo gwarantuje bezpieczne zwiedzanie – informuje kierownik Pałacyku.

W Muzeum w Oblęgorku pojawi się też nowy obiekt. – Bedzie to ilustracja do noweli "Jamioł" namalowana przez Piotra Stachiewicza, ulubionego ilustratora Henryka Sienkiewicza. Staramy sie w miarę możliwości na bieżąco rozszerzać ekspozycję stałą i cały czas można odkryć cos nowego – dodaje.

Pałacyk w Oblegorku jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17. Ostatnie wejście jest o godzinie 16. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub z audioprzewodnikami. Ekspozycję "Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim" można oglądać do końca października.

Oprócz tego, cały czas można korzystać z lekcji muzealnych online, które zostały podzielone na cykl dziecięcy, historyczny, biograficzny oraz literaki i są dostosowane do różnych grup wiekowych. W przyszłości lekcje będą przeprowadzane tez na żywo.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO