Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Scarlet O’Hara i Rhett Butler patronami Akademii

czwartek, 20 października 2016 10:18 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz / archiwum
Dariusz Skrzyniarz

Bestsellerowa powieść miłosna rozgrywająca się w realiach wojny secesyjnej, która burzyła wyobrażenie amerykańskiego snu stała się tłem kolejnego święta mody w Kielcach. Podobnie jak rok temu punktem wyjścia dla Akademii OFF FASHION stała się głośna ekranizowana powieść, która aktualnie obchodzi okrągły jubileusz od chwili pierwszego wydania.

W tym roku mija dokładnie 80 lat od kiedy książka „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell trafiła na półki amerykańskich księgarni. Zdobyła serca nie tylko czytelników, ale i kinomanów ponieważ trzy lata później na srebrnym ekranie zagościła filmowa adaptacja opowieści w reżyserii Victora Fleminga pod tym samym tytułem. Kieleckie Centrum Kultury zdecydowało się stworzyć scenariusz Akademii OFF FASHION na kanwie obchodzącej jubileusz historii o trudnej miłości między Scarlett O’Harą a Rhettem Butlerem.

- Ponieważ Akademii OFF FASHION przyświeca hasło „Czytanie jest modne” to w tym roku takim patronem wydarzenia jest „Przeminęło z wiatrem” - mówi Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. - Rozpoczynamy 21 października, wernisażem Jaśminy Parkity, naszej młodej projektantki z Kielc, która skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Jaśmina specjalizuje się w nadrukach na tkaninie – zapowiada dyrektor KCKu. Wystawa pt. „Space voyage czyli jak wygląda moje niebo” będzie interdyscyplinarna, ponieważ pokazane zostaną nie tylko tkaniny, ale też podświetlane kasetony czy ilustracje.

Akademia OFF FASHION to moc atrakcji dla miłośników mody, elegancji, dawnego kina i książek. Cały program wydarzenia został rozłożony na siedem wieczorów. Hasłem każdego z nich jest dany fragment z powieści „Przeminęło z wiatrem”. W ten właśnie sposób kielczanie przeniosą się na Wielki Bal w 12 Dębach. Pomoże w tym pokaz nowej kolekcji sukien duetu Paprocki Brzozowski, który odbędzie się w czytelni biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Świętokrzyskiej w Kielcach. - Zobaczymy przepiękne suknie. Zaryzykuję stwierdzenie, że każda z pań, która będzie na tym pokazie, chciałaby mieć jedną z tych kreacji w swojej szafie. Myślę, że gdyby duet Paprocki&Brzozowski projektował w czasach Scarlett O’Hary, to ta postać z książki założyłaby ich suknię na Wielki Bal w 12 Dębach – mówi Magdalena Kusztal.

Trendy w modzie, pokazy, literatura o wielkiej miłości uważane są raczej za zarezerwowane tylko dla kobiet. We wtorek 25 października o godzinie 19 ma się to nieco zmienić. Organizatorzy Akademii otwierając drzwi Kieleckiego Centrum Kultury zakomunikują: „gentelmen only”. Na ten wieczór zaplanowany został pokaz polskiego producenta odzieży dla mężczyzn Pawo, a to nie wszystko. - Jeżeli o dżentelmenach mowa, to oni kiedyś palili tylko cygara, oczywiście te najlepsze, czyli kubańskie. Pokazowi towarzyszyć będzie warsztat o sztuce palenia cygar. Naszym gościem będzie Kubanka, która zaprezentuje nam jak się wytwarza cygara. Będzie mowa o wszystkim, co z tą sztuką związane – zapowiada dyrektor KCK.

Nie zabraknie wieczoru, podczas którego zaproszeni goście będą na głos czytać pochodzące z różnych powieści fragmenty odnoszące się do ubioru. Zadaniem publiczności będzie odgadnąć z jakiego tytułu zaczerpnięty został dany tekst. Czytanie o modzie planowane jest na środę 26 października o godzinie 19 na foyer małej Sceny Kieleckiego Centrum Kultury. 

W kolejnych dniach planowane są kolejne pokazy polskiej odzieży oraz czytanie o modzie. W KCKu swoje produkty zaprezentuje między innymi związany z Kielcami projektant Robert Kupisz. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie możliwy za okazaniem wcześniej odebranego zaproszenia. Ponadto na dwa wieczory obowiązują płatne wejściówki w cenie 15 zł. Cały program Akademii OFF FASHION można znaleźć na stronie internetowej KCK.

 

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO