Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

„Sąsiedzka Tablica Wsparcia” pojawia się w kieleckich blokach

czwartek, 19 listopada 2020 12:03 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Ruszył projekt ”Sąsiedzkiej tablicy wsparcia”. Inicjatywa Instytutu Dizajnu w Kielcach dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych.

Pomysł zakłada pomoc dla osób potrzebujących, które z jakiegoś powodu nie mogą poinformować o swojej sytuacji w żaden inny sposób. Na specjalnej tablicy wsparcia można zamieścić ogłoszenie wraz z kontaktem i oczekiwaną pomocą. Inicjatywa skierowana jest np. do seniorów, osób bez dostępu do Internetu, czy chorych bez możliwości odwiedzin osób bliskich. Wystarczy podać numer telefonu, albo numer mieszkania.

Pomysł zdobył główną nagrodę w konkursie ”Przestrzeń publiczna w czasach zarazy”.

– Mieszkam w bloku w Katowicach, wśród starszych osób. Zauważyłam, że z dużą częścią lokalnej społeczności, poza zwyczajowym „dzień dobry” nie mam kontaktu. Stwierdziła, że taka ulokowana na korytarzu tablica może być początkiem nie tylko nowych znajomości, ale też realnej, sąsiedzkiej pomocy – mówi autorka, Julia Piwowarska.

Twórcy zapewniają, że tablice mają szansę stać się ważnym elementem budowania wspólnoty sąsiedzkiej, kluczowej zarówno w czasach pandemii jak i jej po jej wygaśnięciu.

Pierwsze tablice trafiły do Osiedlowego Klubu Polonez na ul. Pocieszka 17 oraz do Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej  na Kujawskiej. Kolejna tablica zawisła w siedzibie Administracji Osiedla Sady przy ul. Wojewódzkiej 2.

Projekt ”Sąsiedzkiej tablicy wsparcia” dostępny jest pod adresem https://bit.ly/SasiedzkaTablica

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO