Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Rozpoczyna się święto bibliotekarzy i bibliotek. Każdy znajdzie coś dla siebie

piątek, 08 maja 2020 11:48 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Rozpoczął się siedemnasty Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku nie będzie jednak tradycyjnych spotkań bibliotekarzy w gronie czytelników i gości, ale wszystkie wydarzenia będą odbywać się online. Również dziś (8 maja) obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Jest to szczególny czas, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na czytelników. Organizowane są okolicznościowe spotkania, konferencje, warsztaty i konkursy. Tegoroczne wydarzenia odbywają się pod hasłem "Zasmakuj w Bibliotece" i jak mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, mają podkreślić, jak wspaniałe i smaczne mogą być kąski literatury.

- Na Facebooku i stronie internetowej naszej biblioteki zaprezentowaliśmy już nowy logotyp. Kolory nie są przypadkowe, ponieważ mówią o doświadczeniu, nowej energii, otwartości i kreatywności. Codziennie będziemy przedstawiali kieleckie placówki i sylwetki bibliotekarzy, także tych, którzy kiedyś pracowali w naszej siedzibie, a teraz wyjechali za granicę. Bedzie mnóstwo ciekawostek dotyczących bibliotek świata w nietypowych miejscach, np. na plaży i na drzewie - mówi Anna Żmudzińska.

mbp

Specjalnie dla biblioteki życzenia, nagrania i wyjątkowe zdjęcia z okazji święta przygotowali znakomity pianista Maksym Rzemiński, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Teatr Piasku Tetiany Galitsyny, kieleckie restauracje, cukiernie i kawiarnie.

Na uczestników Tygodnia Bibliotek czekają też prezentacje biurek znanych pisarzy - Tess Gerritsen, Robina Cooka, Joanny Bator, Andrzeja Pilipiuka i Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. - Ponieważ mówimy o smaku, receptę na literacki smak zdradzą nam kucharze Robert Sowa, Jakub Kuroń i Grzegorz Zawierucha. Mamy też atrakcje dla dzieci, np. "Nocne hece w bibliotece", zasady dobrego wychowania przy stole. Oprócz tego zaproponujemy aranżację wnętrz oczami dekoratorki Moniki Grzegorczyk i konkursy z nagrodami, które uwielbiają wszyscy - wylicza dyrektor MBP.

A jak w sytuacji pandemii bibliotekarze przeżywają swoje święto? - Dla nas jest to wspaniały dzień, dlatego, że od trzech dni możemy spotykać się z czytelnikami, porozmawiać i wypożyczać książki. To jest dla nas święto. Dzisiejszy dzień jest też dniem online, więc też wchodzimy w interakcję z naszymi czytelnikami - mówi Anna Żmudzińska.

Z możliwości spotkań z czytelnikami cieszy się także Anna Godowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - To jest drugi dzień otwarcia naszej placówki i dzisiejsze święto stało się dla nas dobrym dniem. Bardzo nam brakowało kontaktu z czytelnikami, którzy bardzo chętnie i licznie przychodzą korzystać z naszych zbiorów. Wszystko przebiega sprawnie i szybko, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni - tłumaczy.

Biblioteka jest czynna od 11 do 18, a czytelnicy stosują się do wprowadzonych przez nas zasad. - Wczoraj mieliśmy ponad 500 rezerwacji telefonicznych i mailowych, a to jest bardzo dużo. Czytelnicy mają możliwość rezerwowania książek i wszystkich naszych zbiorów, np. filmów, muzyki, gier planszowych, których jest w sumie prawie 300 tysięcy - dodaje Anna Godowska.

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pracownicy WBP chcą zaprezentować czytelnikom to, co wyróżnia ich książnicę na tle innych. Będą mogli o tym przeczytać na Facebooku placówki.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek potrwa do 15 maja.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO