Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Rok temu odszedł Jan Nowicki

czwartek, 07 grudnia 2023 11:54 / Autor: Łukasz Czerwiak
Rok temu odszedł Jan Nowicki
Rok temu odszedł Jan Nowicki
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

7 grudnia 2022 roku zmarł Jan Nowicki, wybitny aktor teatralny i filmowy. W rozmowie z Radiem eM Kielce wspominają go Wojciech Lubawski oraz ks. Rafał Dudała.

Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat. Pod koniec swojego życia artysta zamieszkał w Kielcach.

– Przede wszystkim był bardzo dobrym człowiekiem. W ciągu tego roku były takie momenty, że go po prostu brakowało. Nie ma z kim porozmawiać, nie ma się komu zwierzyć. Znaliśmy się ponad 30 lat i można powiedzieć, że byliśmy przyjaciółmi. Miałem oparcie w jego sposobie myślenia oraz stosunku do świata – wspomina Wojciech Lubawski.

W czerwcu 2020 roku był gościem programu „WszechRozmowy", który poprowadził ks. prof. Rafał Dudała. Rozmowy możesz posłuchać TUTAJ.

– Im większą żywimy względem kogoś wdzięczność i uznanie, tym trzeba nam się liczyć z tym, że większa będzie po takiej osobie wyrwa. Janowi Nowickiemu przysługuje tytuł artysty. Jak wspomnimy jeszcze jego zaangażowanie w uszczęśliwianie ludzi, w przebraniu świętego Mikołaja w rodzinnej miejscowości, to mamy obraz człowieka, który był artystą nie tylko względem sztuki, ale także życia. Ta spuścizna jest dla nas wszystkich zobowiązaniem nie tylko do ocalania pamięci, ale też do naśladowania – mówi ks. Dudała.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 w Kowalu. Był absolwentem i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał niemal 200 ról m.in. w Niepochowanym, Wielkim Szu, Magnacie, Spirali i Sanatorium pod Klepsydrą. Był aktorem Teatru Starego w Krakowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO