KULTURA
Rocznica stanu wojennego w WDK-u
W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętnią ten dzień. Niespodzianka, otwarcie wystawy, krótki koncert oraz film – tak będzie wyglądał dzień poświęcony wydarzeniom z 13 grudnia.
Spotkanie rozpocznie się już we wtorek, 13 grudnia, o godzinie 16 przed WDK od nietypowej niespodzianki.
– Mieszkańcy Kielc i regionu, nasi goście, od samego początku mogą poczuć zdziwienie. Może pojawić się pewne deja vu. Nie chcemy niczego zdradzać – zapowiada Jarosław Skulski, kierownik działu kultury filmowej w WDK.
Następnie, w dolnym holu WDK, zaplanowana jest prezentacja wystawy „586 dni stanu wojennego”. Początek wernisażu przybliżającego najważniejsze wydarzenia lat 1981-1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym - o godzinie 17. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa.
Zaś o 17:45 będzie można usłyszeć najbardziej znane pieśni stanu wojennego: „Mury", „Psalm stojących w kolejce", „A my nie chcemy uciekać stąd" oraz „Żeby Polska była Polską".
Na koniec w kinie „Fenomen" organizatorzy przewidują projekcję filmu „Śmierć jak kromka chleba" w reżyserii Kazimierza Kutza.
– Film, co kilka lat powraca na nasz ekran. To świetna okazja, aby w wersji cyfrowej kolejny raz przypomnieć to epickie dzieło – dodaje Skulski.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.