Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Remont w Teatrze przerwany. Pracownicy znaleźli zabytkowe polichromie

środa, 17 lutego 2021 18:53 / Autor: Beata Kwieczko
Remont w Teatrze przerwany. Pracownicy znaleźli zabytkowe polichromie
Fot. Facebook Teatru
Remont w Teatrze przerwany. Pracownicy znaleźli zabytkowe polichromie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Po kilku dniach przerwane zostały prace remontowe w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jak poinformowało Radio Kielce, w zabytkowej siedzibie odkryte zostały zabytkowe polichromie.

Remont siedziby Teatru rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. Podczas prac, ekipa remontowa natrafiła na malowidła, które znajdowały się pod boazerią. W związku z tym prace zostały wstrzymane.

Teraz sprawą zajmuje się Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Na razie nie wiadomo, jak będą przebiegały dalsze roboty i kiedy rozpoczną się na nowo. Obecnie remont jest prowadzony tylko w oficynach teatru.

Przypomnijmy: przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się kielecka scena dramatyczna będzie polegać m.in. na unowocześnieniu budynku, dostosowaniu go do potrzeb osób niepełnosprawnych, wdrożeniu nowej technologii sceny, uruchomieniu sceny kameralnej otwartej na dziedziniec oraz odtworzeniu historycznych elementów zabytkowych, takich jak posągi czterech muz na elewacji frontowej.

Prace prowadzi firma Anna Bud z podkieleckiej Bilczy. Remont będzie kosztował 82 miliony złotych. Zakończenie inwestycji jest planowane na drugą połowę 2023 roku.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO