Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

„Relacje Uliczne 1990-2022” okiem Stanisława Kulawiaka

czwartek, 19 stycznia 2023 16:40 / Autor: Łukasz Czerwiak
„Relacje Uliczne 1990-2022” okiem Stanisława Kulawiaka
Fot. Organizatorzy
„Relacje Uliczne 1990-2022” okiem Stanisława Kulawiaka
Fot. Organizatorzy
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski organizuje wystawę prac Stanisława Kulawiaka, zatytułowaną „Relacje uliczne. 1990–2022". Wernisaż już w piątek, 20 stycznia.

– Fotografie, które wystawia Stanisław Kulawiak, wykonane zostały w latach 1990–2022 i są konsekwentną kontynuacją jego działalności z lat 1974–1989, którą podsumował albumem Na peryferiach PRL. Główny nurt jego twórczości to dokumentowanie scen związanych z codzienną obyczajowością spotykaną na terenach wiejskich, a także małych i dużych miast – wyjaśnia Adam Sobota, kurator wystawy.

Dodaje on również, że fotograf doskonale wyławia paradoksy i kontrasty wynikające ze zmian cywilizacyjnych.

– Często rejestruje zaskakujące sytuacje i elementy humorystyczne, dzięki czemu jego dzieła wzbudzają żywe reakcje i pozytywne odczucia. Jednak na autoportrecie zarejestrowanym w 2015 r. jako odbicie w ulicznej witrynie widzimy jego poważną twarz znamionującą głęboki namysł i determinację przeniknięcia logiki wydarzeń rozgrywających się wokół niego. Poważny jest też jego dorobek ukazujący Polskę i jej mieszkańców w najzwyklejszych sytuacjach, gdzie prowizoryczny stan rzeczy przenika się z przejawami zaradności, w czym też sami możemy się rozpoznać – twierdzi Adam Sobota.

Temat „Relacje uliczne" jest fragmentem wystawy „Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021" zrealizowanej w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików, która była eksponowana w marcu i kwietniu 2022 roku w Galerii Foto-Gen we Wrocławiu.

– Wychowany jako dziecko na nadprośniańskich łęgach w latach młodzieńczych zderzyłem się z cywilizacją wielkiego miasta. Moją świadomość uformowały prawa natury i ciężka ręka ojca. Wśród łąk i pól poczułem smak wolności naznaczony organicznym rytmem przyrody, stałem się częścią tego świata. Nigdy potem w różnych środowiskach i kulturach nie potrafiłem odnaleźć swojego miejsca, zawsze byłem obok. W wieku dwudziestu lat w moich rękach pojawił się aparat fotograficzny, od tego momentu już wiem, dlaczego jestem obok – mówi Stanisław Kulawiak.

Początek wernisażu w piątek, 20 stycznia o godzinie 18. Wystawę będzie można zwiedzać w Galerii „U Strasza" do 16 lutego 2023 r.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO