Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Przed nami XXVII Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2021

poniedziałek, 22 listopada 2021 14:08 / Autor: Adrianna Linertowicz
Przed nami XXVII Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2021
Przed nami XXVII Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2021
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

33 konkursowe formy dokumentalne, ugrupowane w 9 pokazach zobaczymy podczas dwudziestej siódmej edycji Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2021, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Już we wtorek, 23 listopada, rozpoczyna się XXVII Festiwal Form Dokumentalnych NURT, którego zwieńczeniem będzie piątkowa gala finałowa. Na widzów czeka prawdziwa dokumentalna uczta filmowa.

– Ta edycja będzie wyjątkowa. Nie wiem nawet, czy nie okaże się trudniejsza od ubiegłorocznej z racji tego, że wówczas podjęliśmy prostą decyzję o organizowaniu wydarzenia w formie online. Teraz bardzo pragniemy spotkać się z publicznością, chociaż wiele osób odwołało przyjazd z powodu sytuacji pandemicznej. Spotykamy się w trudnych czasach i podczas tegorocznego festiwalu podejmujemy także tę tematykę, jednak chciałbym, aby najmocniej wybrzmiały te pozytywne produkcje - mówił Robert Wieczorek, koordynator festiwalu.

– Istotą i sensem NURTu jest zawsze spotkanie z artystami. To okazja do fascynującej rozmowy o sztuce, relacjach międzyludzkich, a także o otaczającej nas rzeczywistości. Ten kontakt jest ważny, bo zawsze rodzi coś dobrego. Można powiedzieć, że jest to wpisane już na stałe w kielecką kulturę. Nadchodzi listopad, więc znowu jest NURT - dodaje Robert Wieczorek

– Dla mnie ważna jest teraźniejszość, która karmi się przeszłością. Teraźniejszość bez przeszłości nie istnieje i nie wiemy, co nas czeka. Pomimo rocznej przerwy twórcy nadal nie zwątpili w NURT i to jest istotne. Czuję ogromne zadowolenie mogąc oglądać wszystkie te filmy, wiem, że wówczas coś się dzieje - mówił Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny NURTu. –  Świadomość zaangażowania, które artyści wkładają w swoje produkcje sprawiają, że każdy z tych filmów przepojony jest ważnym przesłaniem, a ostatni, dotyczący sytuacji pandemicznej stanowi dla nas swoiste memento. Przypomina, że nie możemy być egoistami – dodaje dyrektor.

– Bardzo nas cieszy to, że w tym roku spotykamy się na żywo i nie łączymy online. Wstęp jest bezpłatny na wszystkie prezentacje. Nie zabraknie też akcentów regionalnych, a takich mamy trzy. Jest to film "Skarb Gerdy" w reżyserii Kuby Witka, film "U źródła - Marek Cecuła" w reżyserii Doroty Kosierkiewicz, który poświęcony jest kieleckiemu mistrzowi ceramiki, a także pozakonkursową produkcję "Bezdomni. Koniec i początek" w wykonaniu Stowarzyszenia Sztuka Łączenia - mówiła Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

Festiwal rozpoczyna się we wtorek, 23 listopada i potrwa do piątku, 26 listopada. Zakończy się galą finałową, podczas której nastąpi podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień. Gala odbędzie się na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury w piątek, o godzinie 17.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.

plakat nurt 2021 B

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO