Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Promocja książki „Kielce, których nie ma”

wtorek, 28 listopada 2017 09:40 / Autor: Redakcja
Promocja książki „Kielce, których nie ma”
Promocja książki „Kielce, których nie ma”
Redakcja
Redakcja

Muzeum Historii Kielc zaprasza na promocję książki Krzysztofa Myślińskiego „Kielce, których nie ma”, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, specjalizującego się w publikacjach poświęconym tradycjom oraz historii miast i regionów naszego kraju. Spotkanie odbędzie się w środę 29 listopada o godzinie 17 w siedzibie muzeum przy ul. św. Leonarda 4.

Fragment ze wstępu:

„Album ukazuje miejsca i obiekty, które z różnych powodów zostały rozebrane, zniszczone lub uległy przebudowom. Zostały one uporządkowane alfabetycznie według współczesnych adresów. By ułatwić Czytelnikowi lokalizację obiektów, do ilustracji dołączono mapki i zaznaczono na nich punkt, z którego fotograf wykonał zdjęcie. Miasta utrwalonego na prezentowanych fotografiach dzisiaj już nie ma. Kielce nie miały szczęścia do fotografów-kronikarzy. Z wieku XIX i początków XX zachowały się jedynie widoki najważniejszych ulic i ich zabudowań. Przez długi czas w mieście brakowało również ilustrowanej prasy. Z tego powodu nie wszystkie miejsca, o których warto by było wspomnieć, zachowały się na fotografiach.”

Goście Muzeum Historii Kielc zapewne rozpoznają część fotografii wchodzących w skład publikacji, które prezentowane były już na wystawie „Wizerunek miasta”. Tym razem wydawnictwo wzbogacone zostało o opis historyczny miejsc uwiecznionych na zdjęciach - zakładów, budynków, fabryk, ulic... Poza adresem, pod którym niegdyś mieściły się wymienione obiekty, dodano również schematyczne rysunki, pozwalające na orientację w przestrzeni (dziś przecież zmienionej) i wskazujące punkt, z którego wykonano zdjęcie.

Zamieszczone na kartach albumu ilustracje pochodzą w głównej mierze z archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Historii Kielc. Liczne fotografie miasta zachowały się również w Narodowym Archiwum Cyfrowym, Bibliotece Narodowej i Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Wstęp wolny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO