KULTURA
Promocja książki „Kielce, których nie ma”
Muzeum Historii Kielc zaprasza na promocję książki Krzysztofa Myślińskiego „Kielce, których nie ma”, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, specjalizującego się w publikacjach poświęconym tradycjom oraz historii miast i regionów naszego kraju. Spotkanie odbędzie się w środę 29 listopada o godzinie 17 w siedzibie muzeum przy ul. św. Leonarda 4.
Fragment ze wstępu:
„Album ukazuje miejsca i obiekty, które z różnych powodów zostały rozebrane, zniszczone lub uległy przebudowom. Zostały one uporządkowane alfabetycznie według współczesnych adresów. By ułatwić Czytelnikowi lokalizację obiektów, do ilustracji dołączono mapki i zaznaczono na nich punkt, z którego fotograf wykonał zdjęcie. Miasta utrwalonego na prezentowanych fotografiach dzisiaj już nie ma. Kielce nie miały szczęścia do fotografów-kronikarzy. Z wieku XIX i początków XX zachowały się jedynie widoki najważniejszych ulic i ich zabudowań. Przez długi czas w mieście brakowało również ilustrowanej prasy. Z tego powodu nie wszystkie miejsca, o których warto by było wspomnieć, zachowały się na fotografiach.”
Goście Muzeum Historii Kielc zapewne rozpoznają część fotografii wchodzących w skład publikacji, które prezentowane były już na wystawie „Wizerunek miasta”. Tym razem wydawnictwo wzbogacone zostało o opis historyczny miejsc uwiecznionych na zdjęciach - zakładów, budynków, fabryk, ulic... Poza adresem, pod którym niegdyś mieściły się wymienione obiekty, dodano również schematyczne rysunki, pozwalające na orientację w przestrzeni (dziś przecież zmienionej) i wskazujące punkt, z którego wykonano zdjęcie.
Zamieszczone na kartach albumu ilustracje pochodzą w głównej mierze z archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Historii Kielc. Liczne fotografie miasta zachowały się również w Narodowym Archiwum Cyfrowym, Bibliotece Narodowej i Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Wstęp wolny.