Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Powraca wyjątkowy „Niko, czyli prosta zwyczajna historia”

poniedziałek, 18 marca 2024 10:36 / Autor: Łukasz Czerwiak
Powraca wyjątkowy „Niko, czyli prosta zwyczajna historia”
fot. Mateusz Wolski
Powraca wyjątkowy „Niko, czyli prosta zwyczajna historia”
fot. Mateusz Wolski
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

„NIKO, czyli prosta zwyczajna historia” to spektakl, który wychodzi naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni. Przedstawienie będziemy mogli zobaczyć w środę (20 marca).

Tytułowy „Niko” mieszka w zupełnie zwyczajnym bloku na typowym osiedlu z lat 70., ze zwyczajnym osiedlowym sklepem i przystankiem autobusowym. Zna świetnie rozkłady jazdy autobusów, skrupulatnie przestrzega planu dnia i ma swoje zainteresowania, ale brakuje mu przyjaciół.  

– Tematem spektaklu jest przyjaźń i poczucie samotności. To coś, co dotknęło lub dotyka każdego z nas, niezależnie od tego, czy mieścimy się w normie typowości. W tej sztuce każdy jest w stanie odnaleźć siebie. Podczas pracy nad Niko musiałam na każdym kroku weryfikować używane słowa i iść w kierunku prostoty języka – mówi autorka tekstu, Joanna Mueller. 

W spektaklu gra trzech aktorów: Anna Antoniewicz, Wojciech Niemczyk i Andrzej Plata.

– Muszę z perspektywy czasu powiedzieć, że odnalazłem wiele cech wspólnych z Niko i to sprawia, że czasem też wcale nie muszę grać, bo niektóre rzeczy przychodzą mi naturalnie. Wzruszam się tym, co się tam wydarza i muszę walczyć z emocjami na scenie. Jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do: szybko, długo i głośno. Teraz się okaże, czy jesteśmy w stanie przyjąć: cicho, krótko i powoli – mówi Wojciech Niemczyk, który wcielił się w tytułowego bohatera.

Spektakl trwa ok. 50 minut i jest skierowany zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Do osób neuroróżnorodnych i wszystkich innych. Początek środowego przedstawienia o godzinie 18.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO