Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

"Polska nauka w 20-leciu międzywojennym". Nowa wystawa w Podzamczu Chęcińskim

środa, 07 sierpnia 2019 11:21 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Fotografie naukowców, krótkie biogramy oraz informacje o najważniejszych odkryciach i dokonaniach naukowych znalazły się na wystawie "Polska nauka w 20-leciu międzywojennym", którą można oglądać w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Ekspozycja powstała z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w setną rocznicę powstania nowożytnej nauki polskiej.

- Na wystawie na multimedialnych planszach zaprezentowane zostały sylwetki 50 polskich naukowców okresu 1918-1939, ich odkrycia, idee i wynalazki, które stanowiły znaczący wkład w rozwój polskiej i światowej nauki. W gronie tym znajdują się archeolodzy, matematycy, konstruktorzy, architekci, fizycy, kartografowie i przedstawiciele wielu innych dziedzin nauki - mówi Karolina Mazur-Durnaś, pełniąca obowiązki dyrektora Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

Na ekspozycji można zapoznać się m.in. z sylwetką Rudolfa Stefana Weigla, biologa, odkrywcy szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursora spawalnictwa stosowanego w budownictwie, Stefana Bryły, konstruktora lotniczego Jerzego Dąbrowskiego oraz Mieczysława Bekkera twórcy pojazdu księżycowego wykorzystywanego w wyprawach Apollo 15, 16 i 17.

Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Można ją oglądać do 17 sierpnia.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO