KULTURA
"Pół żartem pół serio..." Koncert w Filharmonii
Opowieść o śmiesznej wojnie ilustrowana marszami znanych kompozytorów i muzyką filmową będzie tematem koncertu "Pół żartem pół serio: Muzyka wojenna i wojskowa", który odbędzie się w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej. Program zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert poprowadzi Jacek Woleński.
Program z muzyką wojenną i wojskową opracowany przez Jacka Woleńskiego miał swoją premierę 4 lata temu w Filharmonii Zabrzańskiej, po czym został zaprezentowany w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Podkarpackiej w Rzeszowie, Muzeum w Tarnowskich Górach. Na jego zawartość składają się utwory kompozytorów od czasów romantyzmu po muzykę naszych czasów. Całość poprowadzona jest w formie humorystycznej opowieści o przygotowaniach do fikcyjnej wojny, udziale w niej różnych rodzajów wojsk i o wiktoriach, w których triumfatorami zawsze są „nasi”.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety w cenie 40 złotych normalny i 35 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.
SŁAWOMIR CHRZANOWSKI
Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach (teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczna u prof. Karola Stryi). Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurta Sanderlinga oraz w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Dyrygował ponad 60 orkiestrami w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Orchestra Hall w Chicago. Od 2004 stale współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także z zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach polskich i zagranicznych. Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi oraz prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana. Zarejestrował szereg programów archiwalnych dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, ma na swoim koncie kilka płyt. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, Złotą Odznakę – Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zabrza.
JACEK WOLEŃSKI
Konferansjer, dziennikarz muzyczny, popularyzator muzyki, stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej, Częstochowskiej, Toruńskiej Orkiestry. Opatrywał słowem koncerty większości polskich orkiestr, w tym: Filharmonii Narodowej, WOSPR, NOSPR, Sinfonii Varsovii, Orkiestry Radiowej Amadeus, Polskiej Orkiestry Radiowej, a także wielu zagranicznych, jak: Chicago Chamber Orchestra, Josef Lanner Orchester, Vienna Jazz Orchester, Juilliard Quintett, Wiener Kammerorchester. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwali: im. M. Brosiga w Paczkowie, C. M. von Webera w Pokoju, Lądeckie Lato Muzyczne w Lądku-Zdroju, Piekarski Salon Muzyczny w Piekarach Śląskich, Koncerty pod renesansowym stropem w Tarnowskich Górach, Muzyczne czwartki u św. Jacka w Bytomiu, Muzyczna Akademia Zdrowia w GCR Repty, Muzyka w starych kościołach Miechowic, Chopin –Elsner w Sulisławiu. Wykonawca partii Froscha w Zemście nietoperza, Feriego w Księżniczce czardasza, barona Zety w Wesołej wdówce, Ministra w Wiedeńskiej krwi. Założyciel Śląskiej Operetki Kameralnej. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2010 za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2012 uhonorowany przez ministra kultury medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, zaś w 2015 – Nagrodą Prezydenta Bytomia „Muza”.