Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Opowieści z Narnii" na deskach Teatru Żeromskiego

piątek, 11 października 2019 14:34 / Autor: Beata Kwieczko
"Opowieści z Narnii" na deskach Teatru Żeromskiego
"Opowieści z Narnii" na deskach Teatru Żeromskiego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w najbliższą sobotę w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć premierę "Opowieści z Narnii" Clive'a Staplesa Lewisa w reżyserii Gabriela Gietzkiego. Spektakl przeznaczony jest również dla młodszej widowni.

Sztuka powstała na podstawie popularnej powieści Clive'a Staplesa Lewisa. Od ponad pół wieku jest to jedna z najbardziej poczytnych pozycji literatury dziecięcej. Spektakl przedstawia walkę dobra ze złem i opisuje proces przemiany i dojrzewania czwórki rodzeństwa, która za sprawą najmłodszej siostry trafia do fantastycznego świata skutej wiecznym mrozem Narnii. Kraina ta łączy w sobie elementy mitologii, baśni i fantasy. Jest też wizją utraconej Arkadii, w której odzyskaniu pomoże dziecięcym bohaterom lew Aslan.

- W Polsce jest to chyba druga realizacja "Opowieści z Narnii". Literaturę fantasy jest bardzo trudno przenosić na scenę przede wszystkim dlatego, że do każdej tego typu opowieści trzeba znaleźć specyficzny klucz i język, aby ją ubrać w obrazy  sceniczne. I to właśnie było największym wyzwaniem w planowaniu tej sztuki - mówi Gabriel Gietzki, reżyser spektaklu i dodaje, że drugą trudnością było uzyskanie praw autorskich do tekstu.

W postać Aslana wcieli się Jacek Mąka. - W spektaklu pojawiają się dwie postacie Aslana. Jeden jest fizyczny, a drugi to jakby aspekt duchowy, czyli przesłanie tego lwa. Zabiera głos, ale jest też uosobieniem jego ducha - tłumaczy aktor.

Reżyser dodaje, że Aslan to pewnego rodzaju idea i myśl. - Jest pewnym konceptem intelektualno-duchowym, który się materializuje. Musieliśmy go przedstawić w atrakcyjny sposób, stąd przybrał też formę plastyczną - informuje Gabriel Gietzki.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 10 roku życia. Ciekawostką jest to, że w sztuce został wykorzystany język migowy. Jego słowa mają za zadanie przedstawić ideę głównego bohatera. - Ponieważ lew to - jak powiedziałem - pewnego rodzaju idea, postanowiliśmy wykorzystać w sztuce język migowy, który nie jest scricte językiem migowym, ale jego metaforą. Wykorzystanie go pokazuje, że Aslan jest jeszcze bardziej filozoficzno-ideową postacią - mówi reżyser.

W finale spektaklu językiem migowym posłużą się też inne postaci z Narnii. - Chodzi o to, żeby udowodnić, że idea może zaistnieć, może się rozprzestrzenić i zmaterializować w konkretnym świecie - wyjaśnia Gietzki.

Premiera "Opowieści z Narnii" odbędzie się 12 października o godzinie 19.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO