Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Opery na scenie KCK. Startuje nowy cykl

poniedziałek, 17 stycznia 2022 13:06 / Autor: Weronika Kępa
Opery na scenie KCK. Startuje nowy cykl
Fot. Mateusz Wolski KCK
Opery na scenie KCK. Startuje nowy cykl
Fot. Mateusz Wolski KCK
Weronika Kępa
Weronika Kępa

#poznajoperę to cykl spektakli z udziałem solistów największych teatrów operowych w Polsce. Wydarzeniom towarzyszyć będą wystawy plakatów, programów oraz fotosów Adama Czopka. Całość rozpocznie się 27 lutego od „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki.

Pomysł narodził się przy okazji realizacji spektaklu sylwestrowego, który zaowocował koncepcją nowego projektu.

– Staramy się tak konstruować repertuar, żeby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie. Brakowało nam tylko oper i operetek. Dlatego bardzo się cieszę, że udało nam się w ubiegłym roku nawiązać współpracę z panem Grzegorzem Szostakiem – kielczaninem, solistą Teatru Wielkiego i Opery Narodowej – mówi Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. – Mam nadzieję, że wszystkie osoby, które kochają operę znajdą tutaj coś dla siebie – dodaje.

W ramach projektu zaplanowano cztery opery. – Chcielibyśmy pokazać najważniejsze fragmenty oper, nie jesteśmy w stanie przedstawić ich w całości, bo to jest ogromna ilość wykonawców, a co za tym idzie – ogromne koszty. Zaczniemy 27 lutego od „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki – mówi Grzegorz Szostak, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, pomysłodawca i współtwórca projektu #poznajoperę.

– Całość będzie się składać z fragmentów solistycznych z fortepianem, w niektórych przypadkach dojdzie do tego kwartet smyczkowy. Udało mi się poprosić przyjaciół z teatrów Polskich, żeby w ramach tego przedsięwzięcia gościli w Kielcach. Mam nadzieję, że będzie to najlepszy skład jaki jesteśmy w stanie zaproponować – dodaje.

Spektakle przedstawione zostaną w oryginalnych wersjach językowych. Nie zabraknie moderatora przybliżającego całość fabuły oraz genezę powstania danego spektaklu.

– Będziemy chcieli, żeby spotkania na dużej scenie odbywały się w dekoracjach typowo operowych. Mam nadzieję, że w ten sposób oddamy ich klimat – mówi Robert Wieczorek z  impresariatu KCK.

– Pojedyncze bilety będą kosztować dziewięćdziesiąt złotych, ale dajemy również możliwość zakupu karnetu na wszystkie cztery spektakle. Będzie on kosztował trzysta złotych – dodaje.

Harmonogram spektakli w 2022 roku:

  • 27 lutego - Stanisław Moniuszko - "Straszny dwór"
  • 12 czerwca - Wolfgang Amadeusz Mozart - "Don Giovanni"
  • 18 września - Wolfgang Amadeusz Mozart - "Czarodziejski flet"
  • 13 listopada - Gaetano Donizetti - "Don Pasquale"

Czas trwania jednego spektaklu to 105 minut bez przerwy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO