Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Ogłoszono przetarg na remont Teatru im. Stefana Żeromskiego

czwartek, 16 lipca 2020 12:17 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ogłosił przetarg na modernizację swojej siedziby przy ulicy Sienkiewicza.

Jak wyjaśnia Jarosław Milewicz, zastępca Dyrektora ds. Realizacji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, środki na remont zostały pozyskane z czterech źródeł.

- Nasze fundusze pochodzą głównie z Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz tego otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz z Ministerstwa Kultury. Staramy się też o środki z Funduszy Norweskich – tłumaczy.

Z założeń wynika, że modernizacja placówki potrwa dwa lata i dziewięć miesięcy.

- W przetargu punktowane będzie skrócenie tego okres do dwóch i pół roku. W tym czasie obiekt zostanie gruntownie przebudowany – zostaną zburzone dwie z trzech oficyn, wymienione będą wszystkie elementy konstrukcyjne oprócz ścian nośnych. Co ważne, renowacja elementów zabytków nie będzie polegała tylko na ratowaniu tego co zostało, ale także na odtwarzaniu tego co uległo zniszczeniu. Będą to na przykład posągi czterech muz na elewacji budynku – dodaje Jarosław Milewicz.

Koncepcję przebudowy przygotowała pracownia WXCA z Warszawy. W wyremontowanej siedzibie będzie dwukondygnacyjne foyer i sala wielofunkcyjna, przeznaczona na organizację różnych wydarzeń. Nowością będzie wybudowanie kondygnacji podziemnej z przeznaczeniem na magazyny. Powstanie też nowoczesne studio nagrań wraz z reżyserką i poszerzona zostanie przestrzeń dla aktorów. Przebudowane zostanie także poddasze, które będzie spełniało funkcje techniczne i administracyjne.

Termin składania ofert do przetargu to 30 września 2020 roku. Koszt inwestycji wynosił około 90 milionów złotych.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO