Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Odkrywamy Czechy z Miejską Biblioteką Publiczną

czwartek, 07 października 2021 09:53 / Autor: Adrianna Linertowicz
Odkrywamy Czechy z Miejską Biblioteką Publiczną
Odkrywamy Czechy z Miejską Biblioteką Publiczną
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza na wydarzenie pn. W kraju dobrego wojaka Szwejka - odkrywamy Czechy. Będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o czeskiej literaturze, kulturze, kuchni i nie tylko.

– Czechów kochamy tak bardzo, że w zasadzie nie przypisujemy im żadnych wad. Polacy uwielbiają również czeskie napoje i przepyszne tradycyjne dania, doskonale znają bajkę o Kreciku, a jako frazeologizm do języka polskiego weszło określenie „czeski film” oraz „czeski błąd”. O czeskiej literaturze, kuchni i kulturze będzie można posłuchać już we wtorek, 12 października, w filii numer 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach – informuje Ewelina Iwan, z-ca dyrektora MBP.

Wydarzenie wpisuje się w inaugurację cyklu spotkań zatytułowanych "Wieczory kulturalno-językowe dla lokalnej społeczności w bibliotece językowej". Jak informuje Miejska Biblioteka Publiczna, wśród zaproszonych gości będzie Jakub Juszyński – kreatywny marketer doświadczony w obszarze cyfrowym, bloger, który lubi podróżować i jeść. Człowiek o wielu pasjach. Opowie o swoich wyprawach do Czech oraz czeskich smakach, a także Przemysław Znojek – doktorant literaturoznawstwa, historyk, miłośnik Pragi opowie nie tylko o literaturze, ale także o swoich związkach ze wspaniałą stolicą Czech. Nie zabraknie również Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich Kielce. Jego członkowie przybliżą perypetie dzielnego wojaka oraz twórcy tej niezwykłej postaci - Jaroslava Haska. Opowiedzą o jego związkach z Kielcami. Zabawią  piosenką oraz grą na niezwykłym instrumencie.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i realizowane będzie przez filię nr 9 we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 12 października, o godzinie 16, w filii numer 9 MBP, przy ulicy Okrzei 9 w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO