Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Obława" w cyklu "Historia w filmie"

poniedziałek, 12 października 2020 15:26 / Autor: Beata Kwieczko
"Obława" w cyklu "Historia w filmie"
"Obława" w cyklu "Historia w filmie"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W kinie Fenomen, które działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, trwa siódma edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych "Historia w  filmie". W czwartek, 15 października, widzowie obejrzą film "Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Pokaz rozpocznie się o godzinie 18, a przed rozpoczęciem filmu słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Widzowie kina są zobowiązani zachować rygory sanitarne dotyczące półtorametrowego odstępu, zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. W sali kinowej może być zajętych 25 procent wszystkich miejsc.

W programie przeglądu znajdą się filmy, których reżyserami są Jacek Bromski, Denis Delić, Dariusz Gajewski, Tadeusz Konwicki, Marcin Krzyształowicz, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Łukasz Palkowski, Władysław Pasikowski, Kordian Piwowarski, Piotr Szkopiak i Andrzej Wajda. Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 

Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, a po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Seanse będą odbywać się w każdy czwartek o godzinie 18. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia". Filmowe spotkania potrwają do lutego przyszłego roku.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. 

Terminarz VII edycji Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski "HISTORIA w FILMIE":

"Obława", reż. Marcin Krzyształowicz – 15.10.2020 r.

"Legiony", reż. Dariusz Gajewski – 12.11.2020 r.

"Bogowie", reż. Łukasz Palkowski – 26.11.2020 r.

"Śmierć jak kromka chleba", reż. Kazimierz  Kutz – 10.12.2020 r.

"Pasażerka", reż. Andrzej Munk – 14.01.2021 r.

"Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza", reż. Tadeusz Konwicki – 11.02.2021 r.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO