Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

O podróżach i biżuterii w KCK

wtorek, 30 maja 2017 21:42 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Znana podróżniczka, historyk sztuki i sinolog Elżbieta Dzikowska spotkała się z mieszkańcami stolicy województwa w Kieleckim Centrum Kultury. W galerii Kostiumeria mieszczącej się w murach instytucji odsłoniła również wystawę pt. „Biżuteria Świata”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Elżbieta Dzikowska wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała wiele filmów dokumentalnych. Za pośrednictwem TVP pokazywała Polakom wszystkie kontynenty świata. Podczas spotkania z kielczanami mówiła, że od kilku lat odkrywa naszą ojczyznę. Zachwalała piękno ziemi świętokrzyskiej. - Ponidzie, jakiż to piękny region. Pińczów, Jędrzejów, Wiślica, Busko, gdzie kuruję swój kręgosłup. Jeszcze zaanektowałam inne ciekawe miejsca będące niekoniecznie w granicach Ponidzia, jak Krzyżtopór, Opatów, Bejsce. Kocham Bejsce pod Kazimierzą Wielką. Tam jest kościół świętego Mikołaja, a w nim przewspaniałe freski gotyckie z XIV wieku i kaplica manierystyczna Firlejów z kamienia pińczowskiego z rodowodem Santi Gucciego. Najpiękniejsza kaplica manierystyczna w Polsce – chwaliła znana podróżniczka.

Z podróżami, tymi dalszymi, powiązana jest tematycznie wystawa „Biżuteria Świata”, która zagościła w galerii Kostiumeria. Elżbieta Dzikowska eksponaty przywiozła z różnych zakątków świata. Ludność z egzotycznych krajów przypisywała biżuterii niezwykłe właściwości. Wierzono, że zapewni ona pomyślne zbiory lub polowania czy uchroni przed nieszczęściami. - Biżuteria znana była już 80 tysięcy lat temu. Najstarszą znaleziono w Grocie Gołębi w Maroku. Były to muszelki z dziurkami. Widocznie nawlekano ją na jakiś rzemyk, sznureczek – opowiadała kielczanom Elżbieta Dzikowska.

Spotkanie było wydarzeniem towarzyszącym 19. edycji konkursu dla entuzjastów mody OFF FASHION. „Cinema” to hasło tegorocznej odsłony imprezy. W piątek 2 czerwca w Bazie Zbożowej odbędzie się półfinał konkursu, do którego zakwalifikowało się 113 projektów awangardowego ubioru. W sobotę 3 czerwca o godzinie 19 na dużej scenie KCK rozpocznie się gala, podczas której odbędzie się finałowy pokaz mody. Zaraz po nim poznamy najlepszych projektantów zdaniem jury i publiczności.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO