Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Nowy tomik poezji zaprezentowany

wtorek, 23 stycznia 2018 19:33 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Anna Zielińska-Brudek, kielecka policjantka a także poetka, prezentowała w Kieleckim Centrum Kultury twórczość ze swojego nowego tomiku wierszy. Zatytułowała go „Ugina się dzień”. To czwarty jej zbiór poezji i jak przyznaje autorka, jest on przełomowy, ponieważ przyniósł coś, do czego człowiek dojrzewa latami.

Anna Zielińska-Brudek w kontekście wydanego tomiku poezji mówi, że ważne jest pogodzenie się z upływem czasu. Zapewnia jednocześnie, że w nowych wierszach nie ma rozpaczy czy rozczarowania. Autorka sprzeciwia się jedynie pośpiechowi i agresji.

- W tym moim życiu niespokojnym wciąż jest poszukiwanie. Wcześniej być może nie zdawałam sobie z tego sprawy. Teraz wiem, że poszukuję prawdy. W tym tomiku obecne jest także przemijanie ale i radość odkrywania nowych odczuć, które przychodzą z wiekiem. „Ugina się dzień” - całe nasze życie jest uginaniem się. Uginają mi się kolana od tego, żeby było coraz lepiej, coraz szybciej, ale tak się nie dzieje, ponieważ wciąż poszukujemy coś indywidualnego, bliskiego. Gdy to odnajdziemy, znowu okazuje się, że to jeszcze nie to. Ta poezja jest próbą zdefiniowania pewnej prawdy – mówi Anna Zielińska-Brudek.

Anna Zielińska-Brudek wydała trzy tomy poezji: „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi” oraz „W oknie zaufania”. Trzecie wydanie zostało uhonorowane w Konkursie Literackim im. Stefana Żeromskiego wyróżnieniem „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Poetka jest również współredaktorką książek: „Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Kielecka policjantka i poetka została również laureatką nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechnianiu i ochrony kultury. Od kilku lat prezentuje swoje wiersze na Warszawskiej Jesieni Poezji. Doceniana jest przez krytyków i odbiorców.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO