Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu"

środa, 29 sierpnia 2018 15:04 / Autor: Beata Kwieczko
Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu"
Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Mały Tygrys Pietrek" to tytuł sztuki, która będzie miała swoją premierę w najbliższą niedzielę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Sztuka rozpocznie nowy sezon artystyczny, który będzie odbywał się pod hasłem "Chodź tu!". W nowym repertuarze łącznie z "Małym Tygrysem Pietrkiem" znajdzie się sześć spektakli premierowych.

"Chodź tu!" to hasło wymyślone przez 19-letniego Jakuba Wydrę, uczestnika warsztatów medialnych, które odbywały się w ramach tegorocznego IV Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!.

- Teatr bardzo często kojarzy się z czymś, co jest trochę nudne i patetyczne i jest miejscem, do którego przychodzi się w koszuli. W związku z tym chcieliśmy stworzyć hasło, które będzie proste oraz zachęci młodzież do przyjścia do teatru i oglądania spektakli, a jednocześnie zmyje z teatru łatkę miejsca elitarnego - wyjaśnia autor.

- Bardzo cieszę się, że powstało to hasło, bo jednym z celów, jakie stawiamy sobie w najbliższych sezonach jest dotarcie przede wszystkim do młodzieży i ma nam ono pomóc w zaproszeniu tej grupy odbiorców do teatru - dodaje Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu" rozpocznie spektakl "Mały Tygrys Pietrek" w reżyserii Michała Dąbrowskiego, który zostanie zaprezentowany publiczności w najbliższą niedzielę o godzinie 17. To jeden z najpopularniejszych polskich spektakli dla dzieci autorstwa Hanny Januszewskiej, wystawiany na scenach całego kraju. Dokładnie 30 lat temu tekst miał również premierę w „Kubusiu” i teraz powraca tu w zupełnie nowej inscenizacji. Historia tygrysa Pietrka, który boi się wszystkiego i przez to traci czarne paski ze swojego futra, to uniwersalna opowieść o dziecięcych lękach. Scenografię do przedstawienia przygotował Dariusz Panas, znany w "Kubusiu" np. z realizacji "O Wilku i Czerwonym Kapturku".

- Tekst sztuki jest bardzo wdzięczny i prosty, chociaż trochę archaiczny, ale w tym tkwi jego cała magia. Zawiera w sobie receptę na to, jak pokonać strach i jak go zaakceptować. Wybrałem go dlatego, bo przeprowadziłem go przez siebie i mimo upływu lat, wydał mi się urokliwy - tłumaczy Michał Dąbrowski, reżyser. Sztuka jest jego pracą dyplomową. Na scenie, oprócz aktorów, pojawią się mapety, pacynki, kukiełki i cień.

- Temat sztuki jest dość stary i prosty, ale bardzo wymowny, bo mówi nie tylko o tym, jak zdobyć odwagę, ale jest również receptą na to dla młodego widza. Chodzi o to, żeby dziecko na widowni mogło odczuć, że ten tygrysek, ta mała lalka, może odczuwać lęk, trochę się bać i odczuwać tremę. W tym celu zastosowałem zderzenie lalki i świata rzeczywistego, bo na scenie mamy aktorów, jak również realistyczne elementy dekoracji - mówi scenograf.

Za ruch sceniczny w spektaklu odpowiada Ewelina Ciszewska, a muzykę do niego skomponował Paweł Sowa. W rolę tytułowego bohatera wcieli się Błażej Twarowski, a obok niego wystąpią Dorota Anyż, Ewa Lubacz, Małgorzata Oracz, Małgorzata Sielska, Zdzisław Reczyński, Andrzej Skorodzień.

- Myślę, że zdobycie odwagi nie jest kluczem do wszystkiego i rozwiązaniem wszystkich problemów. Nie ważne, czy ma się paski, ogon, czy pazury, trzeba odnaleźć coś w sobie, jakąś pewność siebie i to już jest odwaga. Trzeba spotkać się, tak jak nasz bohater, z innymi ludźmi, którzy wytłumaczą na czym polega cały świat, bo ważne jest to, co się ma w środku. W przypadku naszego tygrysa odwaga budzi się wtedy, kiedy okazuje się, że mama jest chora i trzeba jej pomóc. Wszystko mu się udaje, bo w tej bajce mamy szczęśliwe zakończenie - opowiada odtwórca głównej roli.

Jeszcze jesienią, 13 października odbędzie się premiera spektaklu "Gniazdo" dla dzieci w wieku od 7 lat. Sztukę wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko oparta o opowieść o Lechu, Czechu i Rusie wyreżyseruje Robert Drobniuch. O nowoczesną oprawę popularnej legendy zadba Katarzyna Proniewska-Mazurek, znana w Kielcach ze współpracy przy spektaklu „Akademia Pani Beksy”.

Kolejny sprawdzony duet twórców, który zrealizuje w „Kubusiu” przedstawienie dla widowni szkolnej to Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký, autorzy inscenizacji „Dziadki, dziatki” z 2015 roku. Tym razem artyści przygotują opowieść inspirowaną Kielcami, a zwłaszcza miejscem, w którym znajduje się obecnie Teatr „Kubuś” i będzie to spektakl „Hotel Europejski”.

Z premier zaplanowanych dla przedszkolaków będzie również sztuka Magdaleny Mrozińskiej, na podstawie baśni Andersena, w reżyserii Przemysława Żmiejko pt. „Zmruż oczko” oraz spektakl Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy i Justyny Czarnoty „Pięciu Nieudanych”.

Ponadto podobnie jak w latach ubiegłych, w repertuarze Teatru znajdzie się również propozycja dla młodzieży i dorosłych. W tym roku będzie to „Makbet” w autorskiej interpretacji uznanego twórcy teatru formy Adama Walnego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO