Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Nowi Kargul i Pawlak zadebiutowali w Kielcach

niedziela, 11 lutego 2024 19:23 / Autor: Łukasz Czerwiak
Nowi Kargul i Pawlak zadebiutowali w Kielcach
fot. Jarosław Sosiński
Nowi Kargul i Pawlak zadebiutowali w Kielcach
fot. Jarosław Sosiński
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Kinie Helios w Kielcach odbyła się premiera filmu „Sami swoi. Początek”. W wydarzeniu wzięli udział reżyser oraz aktorzy grający główne role.

Aż 85 procent scen, które znajdują się w filmie zostało nakręconych na terenie województwa świętokrzyskiego. Twórcy gościli głównie w Parku Etnograficznym w Tokarni.

– Nie ukrywam, że przed rozpoczęciem zdjęć oglądaliśmy inne lokacje, ale Tokarnia okazała się najlepsza. Przy niewielkim stosunkowo nakładzie pracy można było ożywić to miejsce z muzeum do wsi pełnej życia i mieszkańców. Byli nimi statyści, którzy w większości byli mieszkańcami Kielc i okolic. To było bardzo przyjemne doświadczenie i spędziliśmy tu, na ziemiach świętokrzyskich, świetny czas – wspomina reżyser Artur Żmijewski.

W spotkaniu promującym ten tytuł wzięli udział także aktorzy, którzy wcieli się w legendarnych Kazimierza Pawlaka – Adam Bobik oraz Władysława Kargula – Karol Dziuba. Obecna była także Weronika Humaj, która zagrała Manie Ziębicką.

– Jestem aktorem, więc jak dostaję propozycję grania, to bardzo się cieszę. Chociaż to prawda, że dopiero po przeczytaniu scenariusza uświadomiłem sobie co będziemy robić, że jest 50 procent szans, albo nas ludzie zaakceptują albo nas będą ganiać z widłami. Decyzja nie polegała na jakiejś bojaźni, po prostu gram w filmach i serialach bo kocham to robić. Nie mogę stwierdzić, że nie było presji, robiłem wszystko żeby nie dać ciała. Widziałem już film i jako widz uważam, że jest on wzruszający i zostawił mnie z taką moją indywidualną refleksją – mówi Bobik.

– Nie ukrywam, że język był dla mnie wyzwaniem, ale miałem świadomość, że Kargul aż tak nie zaciągał. Podchodziłem do tego na spokojnie, ale oczywiście to było wyzwanie. Pomagało mi to, że często poza scenami pozostawaliśmy w tej mowie. Potem jak wracałem z planu do domu, to często się zapominałem i nawet raz w teatrze zdarzyło mi się powiedzieć coś „jak Kargul”. Nasz zawód sprawia, że jesteśmy poddawani krytyce. Ja się nie bałem reakcji widzów, po prostu skupiłem się na pracy, którą miałem do wykonania – opowiada Dziuba.

„Sami swoi. Początek” to historia dwóch znanym w całym kraju rodów przed przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane. Produkcje będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce od 16 lutego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO