Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Nowa historyczna wystawa w skansenie

środa, 19 maja 2021 21:45 / Autor: Beata Kwieczko
Nowa historyczna wystawa w skansenie
Fot. muzhp.pl
Nowa historyczna wystawa w skansenie
Fot. muzhp.pl
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Od najbliższego czwartku w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie można oglądać multimedialną wystawę plenerową pt. "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". Ekspozycję w trzech językach przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.

Na wystawie zapoznamy się ze wspomnieniami żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a nawet posłuchamy nagrania głosu samego generała Maczka. – Z relacji można się dowiedzieć nie tylko tego, jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 roku, lecz także jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach – mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawa została przygotowana w 2019 roku z okazji 75. rocznicy wyzwolenia holenderskiej Bredy. Ekspozycja miała premierę we wrześniu 2019 roku w Warszawie, co wpisało się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wirtualną wersję wystawy można znaleźć na platformie Google Arts&Culture. Z kolei na kanale You Tube Muzeum Historii Polski są do obejrzenia dwa filmy wyprodukowane w związku z wystawą przez Muzeum Historii Polski: dokument Rafała Geremka "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" oraz miniatura Agaty Mianowskiej "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza".

Wystawę będzie można zwiedzać do 27 czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO