KULTURA
Niezwykły spektakl w KTT. Na scenie wystąpią tancerze i muzycy
O miłości do Boga, narzekaniu na niedolę życiową oraz o uczuciach do drugiego człowieka będzie opowiadał spektakl "Brodzić po wodzie", którego premierę zobaczymy 8 listopada w Kieleckim Teatrze Tańca. W sztuce oprócz tancerzy wystąpią Chór Kameralny Fermata oraz studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pod dyrekcją prof. Ewy Robak.
Spektakl "Brodzić po wodzie" jest zbiorem autorskich choreografii do pieśni "Negro spirituals" opracowanych w formie scenicznej tańca jazzowego. Sztuka jest oryginalnym połączeniem muzyki gospel z ruchem scenicznym. Pieśni ilustrowane są tanecznymi choreografiami, które składają się ze współczesnego tańca jazzowego oraz elementów folkloru afroamerykańskiego. W przedstawieniu weźmie udział 22 tancerzy, którym będzie towarzyszyć Chór Kameralny Fermata oraz studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W sumie na scenie zaprezentuje się ponad 50 artystów.
- Długo czekaliśmy na to, żeby znów móc połączyć się z muzyką na żywo i udało nam się nawiązać współpracę z chórem Fermata, studentami Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz zespołem muzycznym pod dyrekcją Krzysztofa Jończyka. Dokładnie 20 lat temu mieliśmy premierę spektaklu "Dla Ciebie Panie" i od tamtej pory marzyliśmy, żeby powtórzyć tamten sukces. Pomyśleliśmy jednak, że nie będziemy odnawiać spektaklu, tylko weźmiemy stamtąd kilka utworów i choreografii, które są nieśmiertelne i nadają się po tylu latach do ponownego zatańczenia. Opracowaliśmy w sumie 22 utwory. Chór zaśpiewa sam, ale również z towarzyszeniem muzyków, a artyści KTT zatańczą do muzyki granej zarówno na żywo, jak i mechanicznej - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, która wraz z Grzegorzem Pańtakiem przygotowała choreografię i kostiumy do spektaklu.
Zespół muzyczny będzie się składał z 25 wokalistów i 5 muzyków. Chór poprowadzi prof. Ewa Robak z Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. - Połączenie rzetelnego doświadczonego zespołu z młodymi, charyzmatycznymi głosami naszych studentów da ten efekt, jaki niesie ze sobą muzyka gospel, czyli przede wszystkim przekaz duchowy - tłumaczy Ewa Robak.
Nazwa spektaklu to tytuł jednego z utworów, ale ma on też znaczenie symboliczne. - Odnosi się również do Jezusa, który chodził po wodzie. Mamy nadzieję, że te skojarzenia nadprzyrodzone będą się budzić u słuchaczy, kiedy wypowiedzą ten tytuł na głos lub w swoich myślach - tłumaczy Grzegorz Pańtak.
Jedną z ról w spektaklu odgrywa Tomasz Słomka. - Bardzo cieszymy się jako balet, że mamy okazję wziąć udział w tej premierze. Tańca w Polsce jest coraz mniej, a my będziemy mogli pokazać na scenie to, co przez wiele lat ćwiczą tancerze w szkołach. W tym spektaklu taniec wykorzystamy w stu procentach. Muzyka na żywo podnosi mnie bardzo na duchu. Czuję, że współpracuję z muzykami na scenie i daje mi to ogromną satysfakcję. Radość fizyczna jest połączona z radością duchową - wyjaśnia tancerz.
Premiera spektaklu odbędzie się 8 listopada o godzinie 19 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Bilety w cenie 50 i 60 złotych normalny oraz 30 złotych ulgowy do nabycia w kasie KTT.