KULTURA
Niezwykłe zdjęcia trafiły do Muzeum Historii Kielc
80 negatywów ze zdjęciami starych Kielc autorstwa Pawła Pierścińskiego trafiło w formie darowizny do Muzeum Historii Kielc. Można na nich zobaczyć ujęcia katedry, Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, rozbiórkę dawnego dworca PKP, a także pierwsze bloki z wielkiej płyty przy ulicy Kujawskiej.
Fotografie pochodzą z lat 1952-1964. Na jednej z nich widać podwórze, w którym mieszkał Paweł Pierściński, w tle jest widoczna wieża kościoła św. Trójcy. Inne przedstawiają m.in. ujęcia ulic 1 Maja, Bodzentyńskiej, Warszawskiej i Koziej.
Negatywy zostały przekazane na rzecz muzeum w piątek, 19 lutego, przez kielecki Magistrat. Zakupiono je od Pawła Pierścińskiego w 2004 roku do celów promocyjnych. Do tej pory znajdowały się w zasobach Urzędu Miasta.
– Cieszymy się z pozyskania tak potężnego materiału źródłowego autorstwa znakomitego fotografika, jednego ze współtwórców i najwybitniejszej postaci Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – mówi Grzegorz Maciągowski, dyrektor MHKi. – Zdjęcia zaprezentujemy podczas wystawy „Kielce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. w obiektywie Pawła Pierścińskiego, planowanej na styczeń przyszłego roku – dodaje.
Dodatkowo do zbiorów Muzeum Historii Kielc trafiła gipsowa rzeźba czapki wz 35, której brązowy odlew zdobi pomnik upamiętniający generała Bolesława Jerzego Roję. Monument znajduje się na ternie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen w Oranienburgu.
– W ten sposób chcemy przybliżyć kielczanom sylwetkę generała Roi, wybitnej postaci, wiele znaczącej dla historii nie tylko naszego miasta i regionu, ale i Europy – mówił Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.
Pomnik generała Roi na ternie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego ma zostać odsłonięty w kwietniu tego roku.
Fot. UM Kielce