Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Niezwykłe zdjęcia trafiły do Muzeum Historii Kielc

niedziela, 21 lutego 2021 16:50 / Autor: Adrianna Linertowicz
Niezwykłe zdjęcia trafiły do Muzeum Historii Kielc
Fot. UM Kielce
Niezwykłe zdjęcia trafiły do Muzeum Historii Kielc
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

80 negatywów ze zdjęciami starych Kielc autorstwa Pawła Pierścińskiego trafiło w formie darowizny do Muzeum Historii Kielc. Można na nich zobaczyć ujęcia katedry, Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, rozbiórkę dawnego dworca PKP, a także pierwsze bloki z wielkiej płyty przy ulicy Kujawskiej.

Fotografie pochodzą z lat 1952-1964. Na jednej z nich widać podwórze, w którym mieszkał Paweł Pierściński, w tle jest widoczna wieża kościoła św. Trójcy. Inne przedstawiają m.in. ujęcia ulic 1 Maja, Bodzentyńskiej, Warszawskiej i Koziej.

Negatywy zostały przekazane na rzecz muzeum w piątek, 19 lutego, przez kielecki Magistrat. Zakupiono je od Pawła Pierścińskiego w 2004 roku do celów promocyjnych. Do tej pory znajdowały się w zasobach Urzędu Miasta.

– Cieszymy się z pozyskania tak potężnego materiału źródłowego autorstwa znakomitego fotografika, jednego ze współtwórców i najwybitniejszej postaci Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – mówi Grzegorz Maciągowski, dyrektor MHKi. – Zdjęcia zaprezentujemy podczas wystawy „Kielce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. w obiektywie Pawła Pierścińskiego, planowanej na styczeń przyszłego roku – dodaje.

152478515 2631954070430681 339647313307906499 o

Dodatkowo do zbiorów Muzeum Historii Kielc trafiła gipsowa rzeźba czapki wz 35, której brązowy odlew zdobi pomnik upamiętniający generała Bolesława Jerzego Roję. Monument znajduje się na ternie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen w Oranienburgu.

czapka

– W ten sposób chcemy przybliżyć kielczanom sylwetkę generała Roi, wybitnej postaci, wiele znaczącej dla historii nie tylko naszego miasta i regionu, ale i Europy – mówił Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Pomnik generała Roi na ternie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego ma zostać odsłonięty w kwietniu tego roku.

Fot. UM Kielce

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO