Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Niezwykła wystawa o polskich poetach

poniedziałek, 17 lipca 2023 19:51 / Autor: Michał Łosiak
Niezwykła wystawa o polskich poetach
Niezwykła wystawa o polskich poetach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach otwarto wystawę „Twarze współczesnych poetów polskich”. Autorem prac jest prof. Robert Manowski, a kuratorką Marlena Zynger.

Poszczególne plansze przedstawiają wizerunek poety, a umieszczona obok gablota przedstawia dorobek twórcy.

– Od początku istnienia naszego czasopisma tworzymy wystawę twarzy współczesnych poetów polskich. Na okładce ukazujemy bowiem postać jednego artysty. Autorem prac jest właśnie Robert Manowski. Żyjemy w świecie obrazu. To jedna z form, dzięki której chcemy dotrzeć szczególnie do młodych ludzi. Wszystko połączone z wiedzą dotyczącą danej osoby i jej twórczości – tłumaczy Marlena Zynger, redaktor naczelna Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram”.

Wśród poetów przedstawionych na ekspozycji są m.in. Adam Zagajewski, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, ale również pochodzący w naszego regionu Elżbieta Musiał i Stanisław Nyczaj

– Świat poezji wydaje się bardzo kolorowy i barwny. Ja chciałem przedstawić świat mocniejszy, w którym cechy charakteru i elementy duszy artysty są widoczne. Kontrasty pokazują pewne rzeczy bardziej  – wyjaśnia prof. Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej.

Podczas spotkania swoją poezję zaprezentowali dojrzali twórcy, ale również członkowie „Literackiego Światła Młodych”, które działa przy kieleckim oddziale Związku Literatów Polskich.

– Wystawa jest dla nas wyjątkowa. Stanowi punkt wyjścia do rozwijania talentów młodych ludzi. Będziemy zachęcać ich do tworzenia. Zorganizujemy z pewnością spotkania z młodzieżą w ramach tej ekspozycji – mówi Anna Zielińska-Brudek, prezes ZLP w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO