Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Niezwykła wystawa na placu Artystów. Do Kielc przyjedzie prezes IPN

niedziela, 25 czerwca 2023 14:10 / Autor: Michał Łosiak
Niezwykła wystawa na placu Artystów. Do Kielc przyjedzie prezes IPN
Niezwykła wystawa na placu Artystów. Do Kielc przyjedzie prezes IPN
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” – to tytuł ekspozycji, którą będziemy mogli oglądać od 28 czerwca na kieleckim placu Artystów. Na otwarcie wystawy przyjedzie Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Tematyka rozliczeń z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej została podjęta w wystawie przygotowanej przez pracowników Delegatury IPN w Kielcach.

– Ekspozycja składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy. W tym również podzielonych Niemiec oraz Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Opisy zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim – informuje Dariusz Skrzyniarz z IPN w Kielcach.

Ściganie i karanie zbrodniarzy zostało ukazane za pomocą fotografii. Ujęcia z sal sądowych, dokumentacja zbrodni, czy powojenne zdjęcia zbrodniarzy, którzy wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości, pochodzą one różnych źródeł: polskich i zagranicznych archiwów, muzeów, bibliotek oraz agencji prasowych.

Tag: kielce IPN
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO