Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

ROCKowy rekord pobity

czwartek, 19 lipca 2018 20:15 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Utwór "Kocham Wolność" autorstwa Bogdana Łyszkiewicza zagrało i zaśpiewało dzisiaj na kieleckim Rynku 131 wykonawców tworząc "Największy Zespół ROCKowy". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej i odbyło się w Kielcach po raz trzeci.

 

Koncert Największy Zespół ROCKowy to jedna z najnowszych inicjatyw składających się na program festiwalu harcerskiego. Po raz pierwszy odbył się trzy lata temu, kiedy to uczestnicy zagrali "Teksański" zespołu Hey. W zeszłym roku wykonali "Nadzieję" grupy Ira, a w tym roku z racji tego, że świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy wybrali do wspólnego grania znany wszystkim przebój "Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni. Jego aranżację przygotowali Dariusz Jurkowski oraz Rafał i Krzysztof Pitulowie, którzy są również pomysłodawcami akcji.

W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba 131 wokalistów i muzyków grających na gitarach elektrycznych i akustycznych, basówkach oraz perkusjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali wcześniej instruktaże w formie nut oraz nagrań wideo, które zostały przygotowane w studiu United Records.

Gośćmi specjalnymi byli gitarzyści Jacek Królik, Jarosław Kisiński i Jacek Dyląg, którzy w latach 1987 do 2000 wchodzili w skład zespołu Chłopcy z Placu Broni. Całemu wydarzeniu patronowała Anna Łyszkiewicz, mama zmarłego tragicznie Bogdana Łyszkiewicza, jednego z założycieli tej grupy.

Po wykonaniu utworu odbył się koncert „ROCK Niepodległości”, podczas którego publiczności zaprezentowały się znane świętokrzyskie zespoły Ninja Syndrom, Folya, Hook, Shapeles i Baby Rock wykonując największe polskie hity w swoich aranżacjach. Muzycy zagrali i zaśpiewali takie utwory jak „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, "I nikomu nie wolno się z tego śmiać" Kobranocki, „Nie gniewaj się na mnie Polsko” Sztywnego Pala Azji, „Chcemy być sobą” Perfectu, „Kawałek podłogi” Mr Zoob, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C, „Polska” KULT-u i „Powrót” Jacka Kaczmarskiego.

 

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO