Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Na Placu Wolności stanie pomnik poświęcony pamięci osób wykluczonych

wtorek, 23 lutego 2021 14:24 / Autor: Beata Kwieczko
Na Placu Wolności stanie pomnik poświęcony pamięci osób wykluczonych
Na Placu Wolności stanie pomnik poświęcony pamięci osób wykluczonych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą środę na Placu Wolności zostanie odsłonięty pomnik poświęcony pamięci ofiar eksperymentów medycznych i społecznych. Akcja ma związek z najnowszym spektaklem "Klątwa rodziny Kennedych", którego premiera odbędzie się 27 lutego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Spektakl przypomina o niejako wykreślonej z historii Rosemary Kennedy, siostrze Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, prezydenta USA. Rosemary Kennedy uznana była za opóźnioną w rozwoju i w wieku 23 lat została poddana zabiegowi lobotomii, eksperymentalnemu w tamtych czasach. Rosemary nie pasowała do wizerunku rodu, dlatego niechętnie mówiło się o jej istnieniu.

– Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę na osoby wykluczone. Akcja wpasowuje się w specyfikę miasta, w którego tkankę wpisane są liczne pomniki, wśród nich także dotyczące amerykańskiej kultury – mówi Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Autorem instalacji - pomnika jest Łukasz Surowiec, polski artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, scenograf, twórca filmów wideo i autor akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie.

W swoich obiektach i interwencjach artystycznych wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W działalności artystycznej podejmuje aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki.

Pomnik zostanie odsłonięty w środę, 24 lutego, na Placu Wolności.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO