Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Muzeum Historii Kielc przedstawiło swoje plany na 2019 rok

piątek, 01 lutego 2019 13:56 / Autor: Beata Kwieczko
Muzeum Historii Kielc przedstawiło swoje plany na 2019 rok
Muzeum Historii Kielc przedstawiło swoje plany na 2019 rok
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wystawy czasowe, ekspozycje planszowe, spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych to tylko niektóre z propozycji, jakie przygotowało na ten rok dla zwiedzających Muzeum Historii Kielc. W przygotowaniu jest też kilka publikacji, w tym dwie, które ukazują się cyklicznie.

W ubiegłym roku Muzeum Historii Kielc odwiedziło prawie 15 tysięcy osób. Placówka zorganizowała  5 wystaw czasowych w dużych salach i 5 w Małej Galerii. Oprócz tego wystawy czasowe i planszowe wypożyczane były do różnych instytucji oświatowych i kulturalnych. Łącznie poza Muzeum zorganizowanych zostało 35 wystaw. Pracownicy opracowali ponad 150 eksponatów, muzeum wzbogaciło się o 408 dokumentów życia społecznego, a do biblioteki przyjęto ponad 200 publikacji. Przedstawiciele Muzeum brali udział w 8 konferencjach naukowych i wydali 6 książek.

Placówka udostępniała również 95 razy swoje zbiory osobom, które przeprowadzały badania mające na celu pozyskanie materiałów do celów naukowych i publicystycznych. 29 kwerend dotyczyło programu "Pocztówka z Kielc", w ramach którego powstają krótkie migawki opowiadające o ważnych wydarzeniach i postaciach związanych z naszym miastem.

A co zostało zaplanowane na 2019 rok? Do maja będzie można oglądać wystawę "Album Legionów", która była otwarta w listopadzie ubiegłego roku. Ekspozycja oparta jest na unikatowym albumie dokumentującym walki Legionów Polskich, w tym 4 Pułku Piechoty na froncie wschodnim w latach 1915 - 1916. Uzupełnia ją międzywojenny film o Józefie Piłsudskim oraz specjalny pokój zabawowo-edukacyjny dla dzieci.

W lipcu powstanie wystawa zatytułowana "Skarby kieleckich bibliotek", a na przełomie października i listopada "100 lat Huty "Ludwików" w Kielcach 1919-2019".

- Ekspozycja będzie przedstawiać historię rozwoju zakładów SHL od założonej w 1919 roku Huty "Ludwików" poprzez Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych i Fabrykę Samochodów Specjalizowanych "Polmo-SHL" aż po czasy obecne. Zaprezentowane zostaną na niej oryginalne dokumenty i produkty zakładu, począwszy od emaliowanych naczyń, poprzez szablę "ludwikówkę", a skończywszy na pralce "Frani". Przedstawione będą też sylwetki najważniejszych dla dziejów zakładu osób, w tym przedwojennych dyrektorów Stanisława Starke i Otmara Kwiecińskiego. Na archiwalnych zdjęciach będzie można zobaczyć, jak zmieniał się zakład, jego budynki, wyposażenie i produkcja - mówi Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

W planach są trzy wystawy planszowe: "Ulica Sienkiewicza", którą będzie można oglądać od maja do lipca na kieleckim deptaku, "Sport w SHL" - powstanie w październiku na kieleckim Rynku oraz "Wojewodowie Kieleccy" w trzecim kwartale roku również na Rynku.

W Małej Galerii zostaną otwarte kolejno cztery wystawy: 10 lutego "Pamiętamy o Sybirakach. Kieleckie historie", w marcu wystawa fotografii Mariana Musiała, 3 kwietnia doroczna wystawa prac członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w czerwcu "Uroczystości. Wystawa malarstwa Alicji Kufel".

W tym roku ukażą się również cykliczne pozycje wydawane przez Muzeum, a więc "Studia Muzealno-Historyczne" i "Źródła do dziejów Kielc". Przy okazji wystawy o "Ludwikowie" zostanie wydana monografia "100 lat Huty "Ludwików" w Kielcach 1919-2019". Opublikowane zostaną także "Korespondencja rodziny Artwińskich" opracowana przez Pawła Wolańczyka i "Dzieje Karczówki" pod redakcją Jerzego Michty. W przygotowaniu jest też wydanie biografii Jana Pazdura i Bolesława Markowskiego.

W tym roku Muzeum proponuje nową formę spotkań edukacyjnych dla dorosłych i starszej młodzieży. Liczne pojedyncze wydarzenia zastąpią całodzienne spotkania tematyczne. Będą to Dzień Książki Historycznej od 22 do 23 lutego, Kielce - w stuleciu województwa od 24 do 25 maja, Kielce w obrazach od 21 do 22 września i Kielce - miasto kobiet od 27 do 28 września.

Nie zabraknie również cyklicznych wydarzeń związanych z dniami narodowymi, a mianowicie dnia rosyjskiego od 5 do 7 kwietnia, niemieckiego 15 października i ukraińskiego od 9 do 13 grudnia. Zachowane zostaną też dotychczasowe spotkania edukacyjne, jednak będą się one odbywać z mniejszą częstotliwością i będą to "Kieleckie curriculum vitae", "Spotkania z kustoszem" i organizowane od wiosny do jesieni spacery historyczne.

W planach jest także oferta dla przedszkoli, szkół i grup zorganizowanych, a więc stała oferta edukacyjna w oparciu o wystawę historyczną "Z dziejów Kielc", spacery oświatowe, mini lekcje za pomocą Skype'a i Walizka z historią.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO