KULTURA
Muzea i galerie sztuki będą się otwierać
Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe, Muzeum Zabawek i Zabawy, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Instytut Dizajnu wznawiają swoją działalność. Co placówki kulturalne przygotowały dla zwiedzających?
Muzeum Historii Kielc
Od najbliższego wtorku (2 lutego) MHKi zaprasza na wystawę czasową „Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”, a także na stałą wystawę pt. „Z dziejów Kielc”. Zwiedzanie wystaw będzie odbywało się z zachowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych.
Muzeum Narodowe w Kielcach
MNK otworzy się dla gości już w poniedziałek, 1 lutego. Zaprasza do swoich oddziałów: Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Będzie można oglądać ekspozycje stałe i czasowe.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
MZiZ wznawia działalność od wtorku, 2 lutego. Gości zaprasza w godzinach od 8 do 16. Ostatnie wejście o godzinie 15:30. Zawieszone będzie zwiedzanie grupowe, obowiązuje jeden kierunek ruchu, konieczność zachowania dystansu, wstęp tylko w maseczkach, zawieszenie transakcji gotówkowych, wyłączenie z użytku interaktywnych elementów ekspozycji. Niedostępna będzie szatnia.
MZiZ wyszedł również z propozycją nowych cykli na profilu facebookowym. Więcej szczegółów: tutaj.
Instytut Dizajnu w Kielcach
Wznawia działalność od wtorku, 2 lutego. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Przestrzeń w czasach zarazy” w Galerii Głównej Instytutu. Dodatkowo, ID dla pierwszych stu zwiedzających przewidział wyjątkowy podarunek w cenie biletu wstępu – książkę „Obiekty, które zostały biedronkami” (o publikacji pisaliśmy tutaj). Dostępna będzie również wystawa „Dziewczyny na warsztat”, poświęcona kobietom, które zmieniają oblicze polskiego wzornictwa. W programie przewidziano webinary, oprowadzanie kuratorskie, warsztaty oraz wirtualny przewodnik. Więcej szczegółów tutaj.
Biuro Wystaw Artystycznych
BWA zaprasza na dwie wystawy fotografii już od poniedziałku, 1 lutego. Trzeba się jednak śpieszyć, bo będą dostępne dla zwiedzających tylko przez tydzień.
W Galerii Głównej BWA obejrzymy pokonkursową ekspozycję 4. Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION 2020. Wystawa prezentuje 117 fotografii wykonanych przez 94 autorów oraz 12 filmów autorstwa pięciu twórców.
Więcej o tej wystawie pisaliśmy tutaj.
Druga ekspozycja, mieszcząca się w Galerii Dolnej BWA, zawiera fotografie dokumentalne „Konteksty – KIELCE WŁOSZCZOWA 2020”. Do zwiedzania zaprasza BWA i Fundacja im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Jest to twórczy dialog 20 fotografików z Mistrzem Krajobrazu – Pawłem Pierścińskim, który 40 lat temu przebył tę trasę i udokumentował napotykane elementy (sklepy, słupki drogowe, drzewa, domy, itd.). Artyści sprawdzili, jakim modyfikacjom uległa droga z Kielc do Włoszczowy w 2020 roku. Więcej szczegółów tutaj.
Muzeum Wsi Kieleckiej – Otwarcie Parku Etnograficznego w Tokarni
Od poniedziałku, 1 lutego dla zwiedzających zostanie otwarty Park Etnograficzny w Tokarni. Chociaż wnętrza obiektów nie będą dostępne dla gości, to MWK proponuje nastrojowe spacery po pięciu wyjątkowych sektorach skansenu. Zaprasza również nad Czarną Nidę i wycieczki do lasu. W dniu otwarcia wstęp będzie nieodpłatny.