Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

[GALERIA] Wiesz co oto fotel 366? Odwiedź Wzgórze Zamkowe

czwartek, 25 lipca 2019 19:17 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego można od wczoraj oglądać wystawę pod tytułem „100-lecie polskiego dizajnu”. Na zwiedzających w Mobilnym Centrum Kultury czeka wiele ciekawych eksponatów, między innymi: słynny fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, lustra z serii Tafla Oskara Zięty oraz porcelana z fabryk w Ćmielowie.

- Polish Culture Trip to ekspozycja polskiego wzornictwa przemysłowego. Oddajemy hołd stuleciu tegoż i w niewielkiej przestrzeni kontenerowej prezentujemy blisko trzydzieści eksponatów wielu polskich projektantów, którzy są wśród nas i także tych, którzy odeszli, ale zasłynęli, jeśli chodzi o polskie wzornictwo przemysłowe w kraju i na całym świecie – mówi Monika Petryczko z Mobilnego Instytutu Kultury.

Wystawa w formie mobilnej galerii – kontenera to międzynarodowy projekt, który zdążył już zawitać do takich zagranicznych miast, jak m.in. Bruksela czy Kopenhaga. Pomysł zrodził się w Szczecinie przed trzema laty. Za jego kierownictwo artystyczne odpowiada wspomniana Monika Petryczko,  kuratorem jest Magdalena Kalisz.

Wiele tu eksponatów, które dziś określilibyśmy pewnie mianem minimalistycznych, a które były znakiem firmowym wzornictwa PRL-u. Jest niezwykle oszczędny w formie drewniany stolik, są proste krzesła, których wiele stało wówczas w polskich domach, jest sporo szkła ozdobnego, zwłaszcza kultowych serii cmielowskiej porcelany. Kto więc chce się odrobinę przenieść w czasie - powinien tę wystawę koniecznie zobaczyć.

Ekspozycję można oglądać do 24 sierpnia, jest ona bezpłatna.  W otwarciu wzięła udział liczna grupa osób. Oprócz podziwiania zaprezentowanych eksponatów, na wszystkich czekała dodatkowa atrakcja:  w ramach otwartych warsztatów „Polski dizajn – zrób to sam”, wszyscy przybyli mogli własnoręcznie stworzyć miniaturowe krzesełka Bumerang.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO