Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Miliony na rozwój turystyki. Projekty odwołują się do historii i legend

wtorek, 02 stycznia 2018 15:03 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Miliony na rozwój turystyki. Projekty odwołują się do historii i legend
fot. Piotr Michalec
Miliony na rozwój turystyki. Projekty odwołują się do historii i legend
fot. Piotr Michalec
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Odwołaniami do dawnych dziejów regionu i ludowych podań będą kusiły okolice Świętego Krzyża. W najbliższych latach w regionie zrealizowane zostaną dwa duże projekty z czego jeden przypomni kulturę benedyktynów. Drugi zaowocuje rozbudową Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, który przeniesie nas w świat nauki, mitów i baśni. Inwestycje mają przyciągnąć do województwa kolejnych turystów i powstaną przy współudziale funduszy unijnych.

Projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” zrealizowany zostanie w gminach Bodzentyn, Łagów, Pawłów i Bieliny. Związek Gmin Gór Świętokrzyski, który odpowiada za przedsięwzięcie, odwołuje się do dziedzictwa zakonników ponieważ mieli oni ogromny wpływ na kształtowanie wyjątkowego charakteru naszego regionu. W sumie za 20 milionów złotych z czego 15 to unijne dofinansowanie przeprowadzonych zostanie kilka inwestycji. - Po pierwsze planowana jest renowacja ruin zamku w Bodzentynie. Powstanie również pawilon wystawienniczy, w którym przy pomocy multimediów będziemy mogli przenieść się do czasów świetności tego pałacu - mówi Sławomir Kopacz, przewodniczący zarządu ZGGŚ.

Planowana jest także rozbudowa Osady Średniowiecznej. Utworzone atrakcje stworzą szlak, który będzie zachęcał turystów do dłuższych odwiedzin w regionie.

Drugi duży projekt zrealizowany zostanie w Nowej Słupi. Tam planowana jest rozbudowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Plan przewiduje powstanie okrągłego budynku przykrytego kopułą. W centralnej sali znajdzie się kino 5D, wokół którego poprowadzona zostanie ścieżka edukacyjna. Przy pomocy nowoczesnych technologii ośrodek zapozna turystów z legendami i ciekawą historią Gór Świętokrzyskich. Inwestycja będzie kosztowała 21 milionów złotych z czego 13 milionów to dofinansowanie. - W Parku chcemy pokazać w jaki sposób powstawały legendy. Przykładem jest legenda o powstaniu Gołoborza. Według podań kamienie rozrzuciły diabły. To nic innego jak ludowe tłumaczenie zjawisk zachodzących w przyrodzie. Dziś wiemy, że gołoborze powstało poprzez wietrzenie skalne i zejście lądolodu. Chcemy połączyć naukę z legendami. To nic innego jak nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe - mówi Piotr Sepioło pełniący funkcje dyrektora PDGŚ.

Na te działania dopiero co podpisane zostały preumowy. Realizacja inwestycji potrwa do około 2021 roku.

Tag: turystyka
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO