Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co warto czytać najmłodszym?

czwartek, 02 kwietnia 2020 12:09 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena to jednocześnie data, na którą przypada święto książek dla maluchów. Jego obchody mają na celu przede wszystkim wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych.

- To wyjątkowe święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczek naszych dzieci - mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie uczy dziecko myślenia, wzbogaca słownictwo, rozwija jego pamięć, wyobraźnię, ale także buduje i umacnia więź z rodzicem. Ponadto zapewnia dziecku rozwój emocjonalny, pomaga w jego wychowaniu oraz kształtuje dobre nawyki. Czytające dziecko wyrasta na człowieka uwielbiającego książki i często po nie sięgającego. Taka osoba lepiej radzi sobie również z różnego rodzaju problemami - zauważa.

Rynek jest przepełniony literaturą dla dzieci. Książki czytane najmłodszym należy jednak mądrze dobierać.

- Polecam „Kubusia Puchatka”, którego historie od lat cieszą się ogromną popularnością i sympatią milusińskich, ale także „Tajemniczy ogród”, który opowiada o niezwykle samotnej i chorowitej dziewczynce - zachęca Anna Żmudzińska. - Nie można również zapomnieć o „Opowieściach z Narnii” oraz baśniach Andersena, w których ukryta jest niezwykła mądrość. Myślę, że starsze dzieci, jeśli jeszcze tego nie zrobiły, koniecznie powinny sięgnąć po „Małego Księcia”, czyli krótką historię, która zawiera w sobie ogrom życiowych mądrości i cytatów przekazywanych z pokolenia na pokolenie - zauważa.

Przypomnijmy również, że na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej dostępne są e-booki, z których może korzystać każda osoba posiadająca kartę czytelnika.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO