KULTURA
„Kubuś” świętował swoje 65. urodziny!
W końcu odbyły się długo wyczekiwane urodziny „Kubusia”! Podczas jubileuszowej gali, która była nie tylko uroczysta, ale też pełna śmiechu, mogliśmy posłuchać „Żelaznych piosenek”, uczestniczyć w licytacji charytatywnej dla Hani Terleckiej, jak również w uhonorowaniu pracowników teatru odznaczeniami i medalami.
Swoje 65. urodziny Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” obchodził w minionym roku, jednak pandemia wymusiła przełożenie uroczystości na 2021 rok. Dzisiaj (niedziela, 13 czerwca), o godzinie 12, delegacja pracowników, Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru wraz z władzami miasta złożyła kwiaty na grobie Stefana Karskiego, który znajduje się na Cmentarzu Starym.
Od godziny 16 natomiast uroczystości odbywały się w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Można było obejrzeć wystawę „Teatr Stefana Karskiego. Początki”, która poświęcona jest Stefanowi Karskiemu i początkowemu okresowi funkcjonowania Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
– Teatr powstał oficjalnie w roku 1955, ale początków jego działalności możemy doszukać się już od roku 1949. Dzisiejsze wydarzenie odbywa się właśnie tutaj, ponieważ dzielimy wspólną historię z Wojewódzkim Domem Kultury – mówił podczas gali Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor „Kubusia”.
Podczas gali jubileuszowej nie mogło oczywiście zabraknąć „Żelaznych piosenek”.
– „Żelazne” dlatego, że pochodzą z żelaznego repertuaru, ale „żelazne” również dlatego, że 65. rocznica w nazewnictwie jubileuszowym jest określana właśnie mianem „żelaznej” – tłumaczył dyrektor „Kubusia”.
Koncertowi towarzyszyła pozytywna i pełna energii atmosfera. Goście mogli usłyszeć utwory z takich przedstawień teatralnych, jak m.in. „Akademia Pani Beksy”, „Noc żywych zabawek”, „Niebieski piesek”, czy też „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”. Za ich aranżację odpowiadał Wojciech Lipiński.
Po koncercie odbyła się licytacja wyjątkowego plakatu „Kubuś – żelazne piosenki”. Wyjątkowego dlatego, że podpisali się na nim wszyscy aktorzy oraz zespół muzyczny. Plakat udało się zlicytować za kwotę 310 złotych, która zostanie przeznaczona na kontynuację leczenia Hani Terleckiej z Kielc.
O godzinie 18:30 rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia, czyli przyznanie medali oraz odznaczeń dla obecnych oraz emerytowanych pracowników teatru. Nagrody wręczał wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak. Odznaczenia Prezydenta RP Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Krzysztof Kęćko, Cecylia Brzoza, Beata Sobczyk, Maria Kusak oraz Renata Tatar. Srebrny Medal otrzymała Barbara Kurzątkowska, z kolei brązowy – Joanna Kowalska. Złoty Krzyż Zasługi przyznano Bogumiłowi Niebelskiemu oraz Andrzejowi Kubie Sielskiemu. Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony Zdzisław Reczyński. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymali Andrzej Matysiak, Jolanta Świstak, Jolanta Kęćko, Małgorzata Oracz, Andrzej Skorodzień oraz Bogdan Tobera. Z kolei Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego z okazji 65-lecia istnienia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” uhonorowano Jolantę Kusztal, Ryszarda Barańskiego, Leszka Barymówa, Katarzynę Orzeszek-Pęczalską oraz Annę Biernacką.
https://emkielce.pl/kultura/kubus-swietowal-dzisiaj-swoje-65-urodziny#sigProGalleria1cd04c018a