Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

KTT zaprasza do obejrzenia "Pasji"

środa, 08 kwietnia 2020 09:43 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. KTT
Beata Kwieczko

Niedługo Wielkanoc. Z tej okazji co roku Kielecki Teatr Tańca wystawiał spektakl "Pasja", który jest nietuzinkową inscenizacją opowiadającą o męce Chrystusa. Widowisko będzie można obejrzeć także w tym roku. Niestety, tylko za pośrednictwem internetu.

Widowisko ukazuje temat męki Chrystusa w nieco inny sposób, niż w tradycjach liturgicznych. Głównymi bohaterami są Maria Magdalena i Judasz. Kielecki Teatr Tańca postanowił spojrzeć na miłość Jezusa wlaśnie poprzez nich, odsuwając fizyczność w tej historii na plan dalszy, a skupiając się nad wymową duchową. Może przez to będziemy w stanie zrozumieć Judasza, w jego cierpieniu popełnionego grzechu i wybaczyć mu, nie po to, by osłabiać kategorie etyczno - moralne, ale by uciszać zło. Dać świadectwo siły miłości, która - jak w przypadku Marii Magdaleny - spowodowała przeobrażenie duchowe, potrzebne wielu nam współczesnym.

"Pasję" wyreżyserowali Elżbieta i Grzegorz Pańtakowie. W rolę Marii Magdaleny wcieliła się Ewelina Kubot, a głosu udzieliła jej Justyna Steczkowska. Judasza zagrał Grzegorz Pańtak, zaś głosu postaci udzielił Andrzej Piaseczny. W premierowym spektaklu wystąpiło 22 tancerzy, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali (60 muzyków), Chór Kameralny Fermata i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej (30 śpiewaków). Chór przygotowała i poprowadziła Ewa Robak.

Premiera "Pasji" odbył się 12 kwietnia 2006 roku na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Link do spektaklu można znaleźć TUTAJ.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO