Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Krótszy festiwal, ale z... Krakowiakami z Kolorado

środa, 26 października 2016 09:34 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz / archiwum
Dariusz Skrzyniarz

Ambitnie do przyszłości podchodzą kieleccy harcerze. Przedstawili oni plany między innymi dotyczące przyszłorocznego młodzieżowego festiwalu. Program został już przygotowany, a w nim sporo zmian. Harcerze nieco odeszli od formuły, którą dobrze znamy.

Chorągiew Kielecka zamyka pewien rozdział w organizacji Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Dotychczas trwał on dwa tygodnie, ale to już przeszłość. Wydarzenie zostało skrócone do 10 dni. Zdaniem hm. Tomasza Rejmera, komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP to odpowiedź na współczesne trendy. Obecnie wypoczynek letni jest skracany, bo mało który rodzic może pozwolić sobie na dwutygodniowy wypoczynek dla dziecka. Ponadto harcerze podjęli ważną współpracę. Festiwalowy moduł „Świat folkloru” odbywać się będzie pod patronatem CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej. Przedstawiciel organizacji gościł w Kielcach w lipcu tego roku i obserwował przebieg „Wiatraczka”. Wydał mu pozytywną opinię. CIOFF umieści kieleckie wydarzenie w kalendarzu prestiżowych i promowanych przez siebie imprez. Oferta uczestnictwa w nim rozesłana zostanie do wielu krajów na świecie.

„Świat folkloru” ma być wydzielonym wydarzeniem poświęcone tradycyjnej kulturze krajów z różnych stron globu, ale odbywające się równocześnie z doskonale znanym festiwalem harcerskim. Harcmistrz Tomasz Rejmer przyznaje, że to podnosi znaczenie kieleckiego „Wiatraczka”, ale też stawia duże wyzwania finansowe i logistyczne. - Uczestnikom festiwalu trzeba zapewnić kwaterunek, wyżywienie i transport z lotniska. To standard dla nich. Jednak dzięki temu do Kielc mogą przyjechać bardzo egzotyczne zespoły, których u nas jeszcze nie było – mówi Tomasz Rejmer. Organizatorzy chcieliby przyciągnąć do Kielc zespoły folkowe z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.

Wielka impreza folkowa ma się zacząć 10 lipca przyszłego roku, czyli kilka dni przed oficjalnym otwarciem Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2017. Ten ma wystartować 13 lipca i potrwa 10 dni. Już zgłaszają się pierwsi chętni do uczestnictwa w nim. W tym zespół Krakowiacy… z Kolorado.

Jako stałe punkty festiwalu harcerskiego można wymienić widowisko „Gospodarze-Gościom”, warsztaty artystyczne czy codzienne koncerty na kieleckim Rynku. 

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO