Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Koncert z „conradowską” inspiracją

piątek, 28 października 2016 08:03 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Motyw zaczerpnięty z wielkiej literatury będzie przewodniczył nadchodzącemu koncertowi, który przygotowała Scena Autorska „STUDIO”. Artyści z Markiem Terczem na czele zainspirowali się powieścią „Smuga cienia” Josepha Conrada. Będzie to muzyczny spektakl zaduszkowy, więc wykonawcy przypomną publiczności wybitnych poetów, których już nie ma wśród nas. 

To propozycja z okazji nadchodzących świąt. Co roku Marek Tercz wraz ze swoimi twórcami przygotowuje Koncert Zaduszkowy. Tym razem zagrany on zostanie w piątek 4 listopada o godzinie 18 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wejściówka na to wydarzenie kosztuje 10 zł.

Każde widowisko Marka Tercza ma jakiś motyw przewodni. Tym razem tematem będzie conradowska Smuga cienia, a wśród wielkich Obecnych-Nieobecnych artyści będą wspominać m.in. Janis Joplin, Władysława Broniewskiego, Andrzeja Bursę, Czesława Miłosza, Bułata Okudżawy i Jana Twardowskiego.

- „Smuga Cienia” to jak mawiał Tadeusz Konwicki kto wie czy nie największa tajemnica istnienia. Tajemna, szara strefa naszej duszy, coś na kształt duchowej grawitacji, która wbrew witalnej logice każe wybrańcom przeciąć nić życia, by sprawdzić co jest na jej drugim końcu bądź po drugiej stronie ciszy. Nie wiem skąd pochodzi i dokąd zmierza, ale od zarania towarzyszyła ludzkiemu gatunkowi – mówi Marek Tercz.

Wśród wykonawców pojawią się na scenie m.in.: Magdalena Jarek w roli kobiety cmentarnej, Marta Kostur jako alter ego Janis Joplin, Marta Solecka jako śpiewająca narratorka oraz Anna Janicka i Jacek Dziubel w rolach pogrzebowych psalmistów.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO