Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Koncert inaugurujący sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej

poniedziałek, 26 września 2022 15:56 / Autor: Radio eM
Koncert inaugurujący sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej
Koncert inaugurujący sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej
Radio eM
Radio eM

W piątek, 30 września, o godzinie 19:00 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert inaugurujący sezon artystyczny 2022/2023 „Sceny litewskie” na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Światowa premiera utworu miała miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 12 listopada 2021 roku. Ta wnosząca patriotyczne i edukacyjne aspekty kompozycja jest godna prezentowania, dlatego też Filharmonia Świętokrzyska wykona ją po raz pierwszy w Kielcach, tym samym honorując ogłoszony przez Sejm RP „Rok Romantyzmu Polskiego" oraz Rok Józefa Wybickiego.

Kompozycja Zbigniewa Kruczka zadedykowana jest profesorom Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, miasta rodzinnego kompozytora i Narodowi Polskiemu jako wyraz wdzięczności i hołdu dla Polski, pierwszej ojczyzny kompozytora. 

Każda scena posiada wybór tekstu z "Pana Tadeusza", który jest ilustrowany muzycznie przez orkiestrę symfoniczną. Pierwszoplanową rolę w koncercie odgrywa recytator - Jan Nowicki - w którego interpretacji usłyszymy wybrane fragmenty z dzieła Mickiewicza, m.in. Introdukcja – Inwokacja (Litwo ! Ojczyzna moja!), Zamek (Historia Horeszków), Grzybobranie – Umizgi   (Telimena i Hrabia), Łowy – Koncert Wojskiego, Kochajmy się  (Folklor – Koncert Jankiela – Wielki Polonez z puentą Mickiewicza.

Bilety w cenie: normalny – 35 zł, ulgowy – 30 zł do nabycia w kasie Filharmonii czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00, a w dniu koncertu od godziny 9:00 do momentu rozpoczęcia koncertu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO