Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Jazzowe Impresje Wielkopostne

środa, 17 kwietnia 2019 11:12 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Utworów religijnych związanych z Wielkim Postem będzie można posłuchać podczas koncertu "Impresje Wielkopostne", który odbędzie się dziś, 17 kwietnia, w Filharmonii Świętokrzyskiej. Przed publicznością wystąpią Grzech Piotrowski, Piotr Domagała, Łukasz Mazur, Michał Braszak, Zbigniew Zagóra oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej. Gościem specjalnym będzie kantor Robert Pożarski.

Są to kompozycje nieznanych autorów, które przetrwały dzięki tradycji i starym śpiewnikom. Punktem wyjścia do jazzowych improwizacji stały się pieśni: Ogrodzie oliwny, Ludu mój ludu, Gorzkie żale, Jezu Chryste, Panie miły, Krzyżu święty. W efekcie powstała muzyka pastelowa, romantyczna, wyrafinowana pod względem brzmień i melodii, osobista i nasycona indywidualizmem, bardzo polska, a przy tym przetworzona z polotem.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii.

GRZECH PIOTROWSKI

Muzyk, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, a także wydawca. W czasie studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, założył swój pierwszy zespół Alchemik. Grupa wygrała na festiwalu Jazz nad Odrą w 1997 i Jazz Hoeillart w Belgi w 1998, opracowywała muzycznie film Powiedz to, Gabi w reżyserii Rolanda Rowińskiego, brała także udział w projekcie interdyscyplinarnym, który zakończył się przyznaniem Grand Prix sopockiego festiwalu Dwa Teatry. Występował również z Freedom Nation (album „Free at Last). Kariere solową rozpoczął w roku 2005 płytą Sin. Potem pojawił się kolejny projekt Emotronica oraz album Archipelago. Jest pomysłodawcą i członkiem World Orchestra, z którą występuje od 2010 r.

PIOTR DOMAGAŁA

Gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. Na koncie artystycznym ma cztery autorskie płyty. Występował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. Jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uczy także w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał i nagrywał z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Jerzym Główczewskim, współtworzy projekty muzyczne z udziałem muzyków klasycznych. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Autor opracowań muzycznych do filmów niemych realizowanych wspólnie z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Terra Artis Lanckorona oraz z Agencją Artystyczną GAP z Krakowa. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Podlasie SlowFest.

ŁUKASZ MAZUR

Kielczanin; muzyk, kompozytor, aranżer, absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Od połowy lat 90-tych bierze aktywny udział w życiu muzycznym swego miasta jak i poza nim, koncertując ze stworzonym przez siebie zespołem No Name (płyty: Kolędogranie oraz Impresje wielkopostne). Prócz swoich autorskich projektów współtworzy oraz wspomaga muzyczne działania m.in.: Piotra Kuby Kubowicza, KiniorSkyOrchestra, Hasarapasa, Orkiestry Świętokrzyskiej, zespołów – Jam Elektric, Kakadu, JukeBox, Green, Edyta Edi Strzycka, Letko, TerazWNiM, GOoD NEWs, Wolni Ludzie, To ON; kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego (spektakl Piosenki na pokuszenie w reżyserii Jana Nowary; musical Ania z Zielonego Wzgórza w reżyserii Jana Szurmieja oraz Jakiś i Pupcze w reżyserii Piotra Szczerskiego), Fundację Surge Propera i wielu innych.

MICHAŁ BRASZAK

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczyka. Od tego też czasu obozuje w Krakowie. Stara się (z wyboru) nie ograniczać do jednego stylu muzycznego... Jeszcze w szkole średniej miał okazję współpracować z zespołem No Name, a później z pianistą, kompozytorem i aranżerem Jackiem Kitą, z zespołem Teatru Stu w Krakowie. Wspólnie muzykował z zespołem Niezgoda Acoustic Band, a obecnie towarzyszy znakomitym artystom, jak m.in: Marta Bizoń, Beata Rybotycka, zespoły – Śmiałek, Cinemon. Występuje także z programem Rozmontowana (słowa – Michał Zabłocki, muzyka – Aleksander Brzeziński) z Gertrudą Szymańską, Tomaszem Drabiną i Leszkiem "Hefim" Wiśniowskim oraz zespołem Marty Honzatko.

ZBIGNIEW ZAGÓRA

Muzyk-perkusista, producent muzyczny, pedagog. Przez ponad trzy dekady etatowy muzyk orkiestry symfonicznej oraz big bandu RZAWP w Warszawie. Współpracował z Filharmonią Narodową Orkiestrą Polskiego radia i telewizji oraz Teatrem Wielkim w Warszawie. Jako muzyk sesyjny ma w swoim dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu pozycji płytowych.

ROBERT POŻARSKI

Jeden z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich, współzałożyciel Lektorskiej Scholi Cantorum, założyciel i kantor Scholae Gregorianae Silesiensis, kantor Scholae Mulierum Silesiensis, Scholi Teatru Węgajty, członek zespołu muzyki dawnej Bornus Consort, solista muzyki barokowej, współczesnej i pieśni tradycyjnej. Od 2010 roku kantor kościoła pokamedulskiego na Bielanach w Warszawie. Uczeń Marcela Pérèsa, wielokrotny uczestnik kursów mistrzowskich w Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, seminariów chorału bizantyjskiego prowadzonych przez Charalambosa Rimbasa, Lykourgosa Angelopoulosa. Prowadził warsztaty chorałowe dla Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, dla Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu. Badacz średniowiecznych rękopisów liturgicznych.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO