Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Intensywny tydzień Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej

poniedziałek, 26 sierpnia 2024 09:43 / Autor: Radio eM
Intensywny tydzień Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej
Intensywny tydzień Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej
Radio eM
Radio eM

Nadchodzący tydzień pełny będzie wydarzeń związanych z muzyką dawną, graną w pięknych zabytkach naszego regionu. Oprócz wspaniałych koncertów, czekają nas także panel dyskusyjny, oprowadzanie i spacer.

W środę, 28 sierpnia, o 14.00 w sali konferencyjnej w siedzibie Radia eM Kielce (ul. Sienkiewicza 2) muzycy wykonujący muzykę dawną: Anna Krzyżak-Siarkowska, Marek Toporowski, Aureliusz Goliński, będą rozmawiać o tym, dlaczego zajmują się odtwarzaniem muzyki poprzednich epok, dzieląc się swoją drogą, która doprowadziła ich do tej pasji. Rozmowę poprowadzi redaktor Magdalena Łoś z Programu Drugiego Polskiego Radia, weźmie w niej udział także ks. dr. Andrzej Kwaśniewski (KUL), który opowie o skarbach muzyki dawnej w księgach liturgicznych zachowanych w naszym regionie. Spotkanie będzie transmitowane online na kanale FB Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej i Radia eM Kielce.

Czwartek to możliwość poznania niezwykłego zabytku: barokowego kościoła w Młodzawach Małych, perły Ponidzia. O 16.00 po zabytku będzie oprowadzał jego znawca, Łukasz Młynarski, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Będzie to wstęp do rozpoczynającego się o 17.00 koncertu zatytułowanego "Metamorfozy". Wystąpi podczas niego Arte dei Sounatori, jedna z najlepszych polskich orkiestr barokowych, dyrygowana przez Martina Gestera, z udziałem sopranistki Julie Goussot. Będzie to mistrzowskie wykonanie dwóch dzieł Telemanna - owoc wieloletnich wnikliwych studiów nad interpretacją jego muzyki.

Arte dei Sounatori wystąpi również w piątek, 30 sierpnia, o 17.00, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przedstawiając program "Dorobek i potencjał". Obrazuje on przejście od polifonii barokowej do muzyki charakterystycznej dla klasyków. Wcześniej, od 15.00 można wziąć udział w spacerze miejskim, który ma pokazać dziedzictwo Kielc z siedemnastego i osiemnastego wieku. Spacer rozpocznie się przy kościele pw. św. Wojciecha, a zakończy pół godziny przed koncertem przed Pałacem.

W sobotę odbędą się aż dwa koncerty festiwalowe. O 17.00 francusko-polskie trio klawesynowe (Aline Zylberajch-Gester, Martin Gester, Marek Toporowski) wystąpi we wspaniałym programie w najwspanialszym z miejsc, jakie można sobie wymarzyć dla jego wykonania w naszym Regionie: w sali balowej Pałacu Popielów w Kurozwękach. Uczestnicy zostaną zachwyceni zarówno blaskiem i potęgą Bachowskich koncertów, jak i ulotnym wdziękiem francuskich ornamentów. Natomiast o 19.00 kielecka katedra wybrzmi pełnymi blasku dźwiękami programu utrzymanego w konwencji brytyjskiego monumentalizmu: od Haendla, poprzez Clarke`a, aż do Stanleya. Pełne majestatu utwory zaprezentują świętokrzyscy muzycy: Paweł Wróbel (organy) oraz Świętokrzyski Kwintet Blaszany: Zbigniew Pasieka (trąbka), Wojciech Wojciechowski (trąbka), Marcin Czajkowski (waltornia), Michał Dudkiewicz (puzon), Krzysztof Gajda (tuba).

W tym tygodniu na Karczówce odbywać się będzie również Academia Kielcensis: młodzi adepci muzyki dawnej będą ćwiczyć pod okiem mistrzów grę na instrumentach historycznych. Owoce tej pracy będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu kończącego ten intensywny tydzień w niedzielę, 1 września, o 16.00 w kościele pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 w Kielcach.

Na koncerty, oprócz niedzielnego, obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać ze strony www.earlymusicfestival.pl. Organizatorami wydarzenia są fundacja "Opcja Benedykta", Narodowe Centrum Kultury oraz Radio eM Kielce.  

Wydarzenia Festiwalu 28.08 1.09

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO