KULTURA
Intensywny tydzień Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej
Nadchodzący tydzień pełny będzie wydarzeń związanych z muzyką dawną, graną w pięknych zabytkach naszego regionu. Oprócz wspaniałych koncertów, czekają nas także panel dyskusyjny, oprowadzanie i spacer.
W środę, 28 sierpnia, o 14.00 w sali konferencyjnej w siedzibie Radia eM Kielce (ul. Sienkiewicza 2) muzycy wykonujący muzykę dawną: Anna Krzyżak-Siarkowska, Marek Toporowski, Aureliusz Goliński, będą rozmawiać o tym, dlaczego zajmują się odtwarzaniem muzyki poprzednich epok, dzieląc się swoją drogą, która doprowadziła ich do tej pasji. Rozmowę poprowadzi redaktor Magdalena Łoś z Programu Drugiego Polskiego Radia, weźmie w niej udział także ks. dr. Andrzej Kwaśniewski (KUL), który opowie o skarbach muzyki dawnej w księgach liturgicznych zachowanych w naszym regionie. Spotkanie będzie transmitowane online na kanale FB Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej i Radia eM Kielce.
Czwartek to możliwość poznania niezwykłego zabytku: barokowego kościoła w Młodzawach Małych, perły Ponidzia. O 16.00 po zabytku będzie oprowadzał jego znawca, Łukasz Młynarski, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Będzie to wstęp do rozpoczynającego się o 17.00 koncertu zatytułowanego "Metamorfozy". Wystąpi podczas niego Arte dei Sounatori, jedna z najlepszych polskich orkiestr barokowych, dyrygowana przez Martina Gestera, z udziałem sopranistki Julie Goussot. Będzie to mistrzowskie wykonanie dwóch dzieł Telemanna - owoc wieloletnich wnikliwych studiów nad interpretacją jego muzyki.
Arte dei Sounatori wystąpi również w piątek, 30 sierpnia, o 17.00, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przedstawiając program "Dorobek i potencjał". Obrazuje on przejście od polifonii barokowej do muzyki charakterystycznej dla klasyków. Wcześniej, od 15.00 można wziąć udział w spacerze miejskim, który ma pokazać dziedzictwo Kielc z siedemnastego i osiemnastego wieku. Spacer rozpocznie się przy kościele pw. św. Wojciecha, a zakończy pół godziny przed koncertem przed Pałacem.
W sobotę odbędą się aż dwa koncerty festiwalowe. O 17.00 francusko-polskie trio klawesynowe (Aline Zylberajch-Gester, Martin Gester, Marek Toporowski) wystąpi we wspaniałym programie w najwspanialszym z miejsc, jakie można sobie wymarzyć dla jego wykonania w naszym Regionie: w sali balowej Pałacu Popielów w Kurozwękach. Uczestnicy zostaną zachwyceni zarówno blaskiem i potęgą Bachowskich koncertów, jak i ulotnym wdziękiem francuskich ornamentów. Natomiast o 19.00 kielecka katedra wybrzmi pełnymi blasku dźwiękami programu utrzymanego w konwencji brytyjskiego monumentalizmu: od Haendla, poprzez Clarke`a, aż do Stanleya. Pełne majestatu utwory zaprezentują świętokrzyscy muzycy: Paweł Wróbel (organy) oraz Świętokrzyski Kwintet Blaszany: Zbigniew Pasieka (trąbka), Wojciech Wojciechowski (trąbka), Marcin Czajkowski (waltornia), Michał Dudkiewicz (puzon), Krzysztof Gajda (tuba).
W tym tygodniu na Karczówce odbywać się będzie również Academia Kielcensis: młodzi adepci muzyki dawnej będą ćwiczyć pod okiem mistrzów grę na instrumentach historycznych. Owoce tej pracy będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu kończącego ten intensywny tydzień w niedzielę, 1 września, o 16.00 w kościele pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 w Kielcach.
Na koncerty, oprócz niedzielnego, obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać ze strony www.earlymusicfestival.pl. Organizatorami wydarzenia są fundacja "Opcja Benedykta", Narodowe Centrum Kultury oraz Radio eM Kielce.