KULTURA
Imieniny Stefana Żeromskiego w Ciekotach
Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach kolejny raz zorganizowało imieniny Stefana Żeromskiego. Czwartego września w miejscu, w którym pisarz spędził swoje dzieciństwo laureaci tytułu Mistrz Mowy Polskiej przeczytali „Powieść o udałym Walgierzu”.
W tym roku wydarzenie odbyło się w ramach ważnych historycznych rocznic: 150-lecia osiedlenia się rodziny Żeromskich w Ciekotach oraz 115. rocznicy wydania „Powieści o Udałym Walgierzu”.
– W gminie Masłów dbamy o to, żeby proponować nie tylko naszym mieszkańcom, ale także wszystkim przybywającym spotkania z wysoką kulturą. Dbamy o to, żeby były to wydarzenia posiadające swoją wartość, dlatego staramy się nie tylko zapraszać znakomitych gości, ale proponować tematy, które mogą zainteresować sztuką Żeromskiego, ponieważ nie zapominajmy, że jest to pisarz związany z naszym regionem. Jak wiemy proza Stefana Żeromskiego do najłatwiejszych nie należy, tym bardziej jeśli mówimy o „Powieści o udałym Walgierzu” – mówił Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” , na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.
Imprezę zainaugurowała interpretacja całej powieści Stefana Żeromskiego w wykonaniu: Anny Polony, Joanny Kołaczkowskiej, Edwarda Marszałka, Krzysztofa Jakubca. Następnie Urszula Makosz, Kamila Klimczak, Karol Śmiałek oraz Sergiusz Orłowski zaśpiewali koncert „Ars longa”, który został w całości zbuowany na kompozycjach Piotra „Kuby” Kubowicza, barda Piwnicy pod Baranami, zmarłego dwa lata temu. Oprócz Krakowa ukochał on ziemię świętokrzyską. Jego „Godzinki" miały premierę w Kielcach. Artyści nie tylko przypomnieli jego najsłynniejsze utwory, lecz przedstawili nieznane szerszej publiczności piosenki, takie jak chociażby „Arkadia".
https://emkielce.pl/kultura/imieniny-stefana-zeromskiego-w-ciekotach#sigProGalleria2a81a1a07c