KULTURA
Ilustracje z prasy w IDK
W naszym kraju regularnie organizowane są wystawy fotografii prasowej. Instytucje kultury dużo rzadziej pokazują ilustracje, które zastępują zdjęcia i towarzyszą artykułom w gazetach czy miesięcznikach. Na takich pracach plastycznych skupił się Instytut Dizajnu na swojej nowej wystawie czasowej pt. „Uwikłani w tekst. Ilustracja zaangażowana”.
Na wystawie w galerii głównej IDK zobaczymy prace 39 ilustratorów, którzy współpracowali z różnymi polskimi czasopismami. To obrazy, z różnych względów, skutecznie zastępujące fotografię. Z jednej strony dodają wartości artykułom, z drugiej łagodzą drastyczne opowieści, które niejednokrotnie są przytaczane w prasie.
Ilustracje pogrupowane zostały w zależności od tematyki jakiej dotyczą. W galerii Instytutu Dizajnu zobaczymy prace odnoszące się do rodziny, przemocy, pracy czy wiary. - To jedne z najważniejszych tematów, które są poruszane w reportażach. Czasem ciężko je zilustrować. To także tematy, do których nie zawsze chcielibyśmy oglądać zdjęć. Mogłyby one odrzucać czy oburzać. Dzięki sile metafory i symboliki, gazeta może wydrukować naprawdę trudne teksty, tak by każdy mógł je zrozumieć – mówi Urszula Dudek, jedna z kuratorek wystawy.
Patrycja Podkościelny, ilustratorka z Trójmiasta, której prace możemy obejrzeć w IDK opowiada, że twórca zazwyczaj otrzymuje z redakcji, z którą współpracuje próbkę tekstu lub cały artykuł. Jeśli jest wystarczająco dużo czasu, najpierw na podstawie materiału powstaje szkic a potem kompletny rysunek. - Z biegiem lat wykształcił się u mnie mechanizm automatycznego wpadania na pomysły. Gdy w słuchawce ktoś przytacza mi artykuł, w głowie od razu tworzę jakąś koncepcję ilustracji – mówi Patrycja Podkościelny. - Kiedy poruszamy świeży, masakryczny temat, trzeba go potraktować delikatniej, na przykład korzystając z abstrakcji. Wtedy ilustracja może zasugerować treść tekstu, nie zdradzając zbyt wiele – tłumaczy ilustratorka z Trójmiasta.
Ekspozycja pozostanie w galerii ID do 12 listopada.