Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Wyjątkowa wystawa w BWA

niedziela, 01 grudnia 2019 14:45 / Autor: Wiktor Żelazny
[FOTO] Wyjątkowa wystawa w BWA
[FOTO] Wyjątkowa wystawa w BWA
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

W kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych możemy podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki autorstwa osób niepełnosprawnych z Kielc i powiatu kieleckiego. Ich wernisażowi towarzyszyło wręczenie nagród i wyróżnień przez klub Rotary Kielce, który uhonorował twórców najlepszych prac.

 

- Jest to kolejna odsłona naszej corocznej wystawy dzieł sztuki osób niepełnosprawnych. Staramy się organizować ją w okolicach 3 grudnia, z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jesteśmy pod wrażeniem wrażliwości tych ludzi i ich artyzmu. Dodam, że poziom prac był wysoki i mieliśmy duży problem z wybraniem zwycięzców – tłumaczył Marek Strączyński, prezydent klubu Rotary Kielce.

Techniki prac są różnorodne. Na wystawie znalazły się dzieła malarskie, ale również włókiennicze. Jednym z wyróżnionych został niewidomy Piotr Franiek, który za pomocą wyjątkowej techniki namalował obrazy „Widziadło” oraz „Szklany dom”: - Znaleźliśmy sposób, by widzieć, co maluję. Polega to na tym, że ryjemy ostrymi narzędziami linie w plastiku i wtedy pod palcami wyczuwam, jak one przebiegają. Mam wówczas wpływ na to, co tworzę – tłumaczył Piotr Franiek.

Jak podkreśla Anna Pluta ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Parkinsona, dla ich podopiecznych jest to wyjątkowe wydarzenie: - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ to rezultat naszych artteraupetycznych działań, które prowadzimy regularnie co tydzień – tłumaczy.

Ekspozycję można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych do 3 grudnia.

Pełna lista osób wyróżnionych:

Nagroda Główna - Romana Kowalik za zestaw prac „Skrzypaczka” oraz „Róże”

Wyróżnienie – Małgorzata Rauner za pracę „Oczka na świat”

Nagroda Specjalna - Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy osobom z chorobą Parkinsona w Kielcach za pracę „Czyste symbole”

Nagroda Specjalna - Ewelina Domagała za pracę „Miejskie życie”

Nagroda Specjalna – Piotr Franiek za zestaw prac „Widziadło” oraz „Szklany dom”

Wyróżnienie BWA:

- Piotr Strzelca za pracę „Człowiek, który nie boi się marzyć człowiek który nie boi się tu być”

- Jan Kraja za zestaw prac „Pejzaż jesienny” oraz „Koń Polski”

- Joanna Staroń za pracę „Niepodległość

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO