KULTURA
[FOTO] W Muzeum Narodowym podziwiali kobiety uchwycone na portretach
O kobietach zapomnianych, ale uwiecznionych na portretach była mowa w niedzielne południe w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zwiedzający podziwiali dzieła zgromadzone w Galerii Malarstwa i poznawali historię związane z nimi.
- W porównaniu z paniami, które zostały uchwycone na prezentowanych i omawianych dzisiaj obrazach, my współczesne ze względu na czasy się od nich różnimy. Dzisiaj mamy otwarte granice i możemy studiować gdzie i co chcemy, a dawno temu tak nie było. Wtedy panie siedziały w domach i rodziły dzieci i rzadko które kończyły wyższe uczelnie. Taka była rzeczywistość, że wyznacznikiem sukcesu kobiety było urodzenie dziecka - tłumaczyła Bożena Sabat, kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach.
Zwiedzający podziwiali zbiory Muzeum Narodowego ze szczególnym uwzględnieniem obrazów, na których zaprezentowane zostały kobiety. Wśród przedstawionych dzieł można było podziwiać między innymi pochodzący z 1897 roku „Wyjazd królowej Marysieńki z Wilanowa” autorstwa Józefa Brandta czy namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1905 roku „Portret Elizy Pareńskiej”. Oprócz podziwiania dzieł malarskich zwiedzający dowiedzieli się co nieco na temat kobiet z minionych lat, które były pionierkami.
- Zofia Strońska, była pierwszą kobietą dyrektorką Muzeum Ateneum, co prawda było to krótko, ale ważne, że była pierwszą kobietą. Dodatkowo Wandzia Nowakówna, która była pierwszą Polką, która startowała na Olimpiadzie w Paryżu we florecie - opowiadała Bożena Sabat.
Wśród licznych i barwnych opowieści na temat obrazów i osób na nich przedstawionych pojawiły się również ciekawostki. Okazuje się, że wachlarz w dawnych czasach nie był tylko walorem estetycznym, ale również pełnił rolę komunikacyjną. Za jego pomocą kobieta mogła powiedzieć mężczyźnie, że jest mężatką lub jest zaręczona, a także mogła przekazać swojemu adoratorowi, że ma go dosyć lub żeby za nią podążył.
https://emkielce.pl/kultura/foto-w-muzeum-narodowym-podziwiali-kobiety-uchwycone-na-portretach#sigProGalleria999a740064