KULTURA
[FOTO] Nowa wystawa w Dworku Laszczyków, czyli podróż po obrzędowości Bożego Narodzenia
Tradycyjne ozdoby świąteczne, wigilijny stół, obrazy przedstawiające świętych, rzeźby i instrumenty muzyczne to tylko nieliczne przedmioty, jakie można zobaczyć na wystawie pt. "Symbolika rzeczy, czyli o przedmiotach i obrzędach w okresie Świąt Narodzenia Pańskiego". Ekspozycja została otwarta w Dworku Laszczyków w Kielcach.
Wystawa jest podróżą po obrzędowości jednego z najważniejszych chrześcijańskich świąt kościelnych, jakim jest obchodzone od IV w n.e. Boże Narodzenie, zwane również Godami lub Godnymi Świętami, jak również po Adwencie. Stąd też na ekspozycji znalazły się przedmioty wykorzystywane w różnego rodzaju obrzędach i tradycjach związanych z okresem Adwentu takie jak klucze, wosk, garnki do topienia wosku, wieniec adwentowy, roratka oraz fioletowe tkaniny. Na wystawie znalazły się też obrazy przedstawiające św. Mikołaja oraz patronkę rolników św. Łucję, którą wspominamy 13 grudnia.
W jednym z pomieszczeń Dworku Laszczyków zaprezentowano także tradycyjny stół wigilijny z charakterystycznymi dla naszego regionu potrawami, nad którym został podwieszony czubek choinki tzw. podłaźniczka ozdobiona bombkami, łańcuchem i tzw. światami, czyli sferycznymi ozdobami z opłatka. Na wystawie znalazły się także formy do wypieku opłatków, rzeźby i płaskorzeźby nawiązujące do tradycji świąt, instrumenty muzyczne oraz aranżacja wnętrza stajni.
- Wystawa ta prezentuje najważniejsze symbole związane z tymi świętami, ale jednocześnie stara się naświetlić rolę, jaką pełnią różne akcesoria z codzienności. Np. stoły, krzesła i ławy nabierały w okresie świątecznym trochę innego znaczenia. Stół wszedł dość późno do izb chłopskich i był miejscem świętym, a w okresie świątecznym przy nim siadano i zmieniał się w cudowny stół wigilijny, bo oprócz tego, że mógł zapewnić ludziom powodzenie na cały rok, zapewniał im również jedzenie - mówi Leszek Gawlik, etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Eksponaty zostały opatrzone cytatami badaczy kultury ludowej: Oskara Kolberga, ks. Władysława Siarkowskiego oraz Zygmunta Glogera. Kuratorem wystawy jest Łukasz Wołczyk. Ekspozycję można zwiedzać do 2 lutego 2020 roku.