KULTURA
[FOTO] "Kubuś" rozpoczął świętowanie wystawą w Muzeum Dialogu Kultur
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach rozpoczął obchody 65-lecia istnienia. Pierwszym wydarzeniem, jakie zostało zorganizowane jest wystawa "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem", którą można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur na kieleckim Rynku.
Wystawa "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem" to spotkanie z wybitnym polskim filozofem, wykładowcą akademickim, dla wielu autorytetem moralnym i mistrzem, autorem zarówno dzieł naukowych, jak i tych, które sam określał jako "zabawny dodatek". To zaproszenie do świata filozofii, literatury i teatru oraz do spojrzenia na sprawy tego świata z dystansem i przymrużeniem oka.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, książki, filmowe wspomnienia i kopię rękopisu Leszka Kołakowskiego, przekazane przez jego córkę Agnieszkę oraz Wydawnictwo ZNAK. Oprócz tego znalazły się tu również projekty scenograficzne i lalka Nosorożca, zaprojektowane przez Małgorzatę Gałaś-Prokopf - scenografkę i malarkę z Düsseldorfu, do przedstawienia "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", autorstwa Kołakowskiego, w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka.
– Wystawa została podzielona na trzy części. Zobaczymy na niej trzy odsłony sylwetki Leszka Kołakowskiego. Pierwsza to archiwalne fotografie przedstawiające filozofa w różnych okresach jego życia, druga to projekty do sztuki "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", a trzecia to książki wydawnictwa "Znak", których autorem jest Leszek Kołakowski – mówi Artur Ptak, kierownik oddziału Muzeum Dialogu Kultur.
W centrum zainteresowań Leszka Kołakowskiego zawsze znajdowały się kwestie związane z filozofią, religią, historią kultury, marksizmem i mitem. Był znawcą filozofii religii i chrześcijaństwa, które uważał za fundament naszej kultury, choć do końca życia pozostawał poza Kościołem.
Był autorem licznych książek naukowych i esejów, m.in. takich jak: "Obecność mitu", "Chrześcijaństwo", "Jeśli Boga nie ma…", "Bóg nam nic nie jest dłużny", "Świadomość religijna i więź kościelna", "Jezus ośmieszony". Jego "Tezy o nadziei i beznadziejności" stały się źródłem intelektualnej inspiracji dla polskiej opozycji demokratycznej lat 70., a "Główne nurty marksizmu", będące wielkim rozrachunkiem z totalitaryzmem, jedną z najważniejszych książek XX wieku.
Wystawę można oglądać do 28 marca w godzinach pracy Muzeum. Wstęp jest bezpłatny.
Premiera spektaklu "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" była zaplanowana na 6 marca, ale odbędzie się w innym terminie. Powodem jest podejrzenie zakażania się koronawirusem u jednego z aktorów.
https://emkielce.pl/kultura/foto-kubus-rozpoczal-swietowanie-wystawa-w-muzeum-dialogu-kultur#sigProGalleriab2b1436d34