KULTURA
[FOTO] Katedra ormiańska we Lwowie na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur
Architekturę oraz malowidła ścienne Jana Henryka Rosena zdobiące wnętrze katedry ormiańskiej we Lwowie można oglądać na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur. Celem ekspozycji jest przypomnienie wyjątkowego dzieła sztuki oraz pokazanie wkładu pracy, jaki w jego odnowę włożyli polscy i ukraińscy artyści.
Wystawa "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy" składa się z 23 plansz, które ukazują, w jaki sposób na początku XX wieku zostały stworzone dekoracje do tej świątyni.
– Jest to katedra, która swoją sławę zawdzięcza nazwiskom wybitnych polskich artystów, jak np. Józef Mehoffer i Franciszek Mączyński, a po I wojnie światowej na zlecenie biskupa Józefa Teodorowicza zaczął w niej działać także Jan Henryk Rosen, który stworzył tam zespół unikalnych malowideł ściennych, jednych z najciekawszych w dziejach polskiego malarstwa tego okresu – mówi Artur Ptak, kierownik oddziału Muzeum Dialogu Kultur.
Wystawa powstała przy okazji konserwacji katedry. Po 1945 roku zamieniono ją na magazyn, a prace młodopolskich artystów i malowidła Rosena skazane zostały na zapomnienie. – W 2008 roku rozpoczęły się prace przy konserwacji wnętrz. Przez jedenaście lat czuwał nad nimi zespół Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa, dzięki ich wytężonej pracy i kilkuletniej działalności katedra odzyskała swój blask – informuje Artur Ptak.
Wystawa ma formę plansz i przestrzennych rekonstrukcji, które prezentują zarówno architekturę katedry, jak i malowidła ścienne Jana Henryka Rosena, zdobiące jej wnętrze.
– Na planszach znajdują się doskonałe fotografie i opracowania Międzynarodowego Centrum Kultury, które przygotowało tę wystawę. Ekspozycji towarzyszy makieta, która jest nietypowa, bo dzięki ciekawemu rozwiązaniu, przedstawia nie tylko budynek, ale również jego wnętrze – relacjonuje Ptak.
Ekspozycji towarzyszą materiały multimedialne, m.in. podcasty, w których dr Joanna Wolańska, historyk sztuki specjalizująca się w twórczości Jana Henryka Rosena, zdradza fakty oraz ciekawostki dotyczące świątyni i jej twórców, a dyrektor Instytutu POLONIKA, Dorota Janiszewska-Jakubiak, opowiada czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.
W podcastach znajdują się także informacje dotyczące ormiańskiej historii i kultury oraz związków Ormian ze Lwowem.
Odwiedzający mogą zobaczyć również inne realizacje Rosena zdobiące wnętrza kościołów na całym świecie, a także prace wykonane do katedry ormiańskiej przez innych artystów, m.in. Franciszka Mączyńskiego i Józefa Mehoffera. Wystawę wzbogacają informacje wyjaśniające kontekst historyczny i kulturowy dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa, a także informacje z obszaru prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze od 2006 roku.
Wystawę można oglądać do 30 maja od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 oraz w niedziele od godziny 10 do 18. Bilet ulgowy kosztuje 4 złote, a normalny 6 złotych. W niedziele wstęp jest bezpłatny.
https://emkielce.pl/kultura/foto-katedra-ormianska-we-lwowie-na-wystawie-w-muzeum-dialogu-kultur#sigProGalleriaaa888a2d72