Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Inne spojrzenie na rzeczy. Wystawa w Instytucie Dizajnu

środa, 20 stycznia 2021 13:53 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Inne spojrzenie na rzeczy. Wystawa w Instytucie Dizajnu
[FOTO] Inne spojrzenie na rzeczy. Wystawa w Instytucie Dizajnu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Przedmioty codziennego użytku z mieszkań architektów, projektantów i znawców sztuki użytkowej można oglądać na wystawie "Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka", która została otwarta w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Jej kuratorką jest Aleksandra Koperda, autorka książki "Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie".

Ekspozycja prezentuje 35 przedmiotów, które zostały wybrane przez 15 bohaterów książki "Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie" Aleksandry Koperdy. Obok nich zamieszczono fragmenty książki i wypowiedzi ich właścicieli przygotowane specjalnie na wystawę.

– Przez kilka lat odwiedzałam różne osoby w ich mieszkaniach i słuchałam historii o przedmiotach, z którymi żyją. Podczas pisania książki stwierdziłam, że dobrze byłoby zebrać ich część i pokazać szerszej publiczności – mówi Koperda.

Niektóre eksponaty to rzeczy symbolizujące chwilę swojego powstania. Inne są ważne jedynie dla użytkowników, ale każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i historyków dizajnu.

– Część ma wartość obiektywną. Są to ikony dizajnu, klasyki, które znamy, albo stare dobre polskie projekty. Część to przedmioty, które bohaterowie książki darzą jakimś sentymentem, więc dla osoby z zewnątrz nie mają żadnej wartości materialnej – tłumaczy Aleksandra Koperda.

– Warto zobaczyć tę wystawę, bo chyba każdy z nas ma potrzebę podpatrywania tego, jak żyją inni. Dzięki niej odwiedzający będą mogli pomyśleć o rzeczach, które mają w swoich domach i inaczej na nie spojrzeć – dodaje.

Ekspozycja znajduje się w Przestrzeni Instytutu Dizajnu. Na razie można ją zwiedzać jedynie online, np. na stronie internetowej instytucji. Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym, gdy tylko zostaną otwarte placówki kultury. Będzie czynna do 11 kwietnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO