Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Ceramika, malarstwo i grafika. Wystawa w Muzeum Historii Kielc

środa, 10 lutego 2021 16:50 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Ceramika, malarstwo i grafika. Wystawa w Muzeum Historii Kielc
[FOTO] Ceramika, malarstwo i grafika. Wystawa w Muzeum Historii Kielc
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Portret dębu Bartek, pejzaż Sandomierza oraz abstrakcje wykonane przez Czesława Łagowskiego zobaczymy na wystawie "Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika", którą przygotowało Muzeum Historii Kielc. Ekspozycję można zwiedzać jeszcze tylko do końca lutego.

Twórczość plastyczna Czesława Łagowskiego funkcjonowała przez dziesiątki lat w artystycznej przestrzeni jako tzw. drugie zajęcie obok pracy zawodowej. Dopiero po przejściu na emeryturę autor w całości swój czas poświęcił malarstwu.

– Wystawa stanowi pewien rodzaj podsumowania działalności malarskiej Czesława Łagowskiego, który tworzy do dzisiaj. Artysta zaczynał jako ceramik, dlatego znajdziemy tu kilkanaście interesujących naczyń, które powstały w połowie lat 70. Oprócz tego mamy ponad 30 obrazów, głównie pejzaży oraz kilka grafik, niezwykle prostych i wyrazistych – mówi Krzysztof Mysliński z Muzeum Historii Kielc.

Na wystawie zobaczymy również dzieła abstrakcyjne. Obrazy pochodzą ze zbiorów własnych artysty i Biura Wystaw Artystycznych.

– Czesław Łagowski to nestor kieleckich malarzy, a wystawa która jest poświęcona jego twórczości stanowi przypomnienie tego, jak kształtowały się losy kieleckiej sztuki malarskiej w ciągu ostatnich 50 lat. Wyjątkowe są również jego prace ceramiczne, których poza nielicznymi wyjątkami nikt na taką skalę nie tworzy. Warto wiedzieć, że Łagowski to postać nieanonimowa w kieleckim życiu artystycznym – dodaje Krzysztof Myśliński.

Wystawę można zwiedzać do końca lutego. Oprócz tego osoby, które chciałyby się przyjrzeć bliżej twórczości Czesława Łagowskiego, mogą wziąć udział w dwóch wydarzeniach.

W najbliższą niedzielę o godzinie 12 Krzysztof Myśliński poprowadzi spotkanie z artystą oraz kuratorami wystawy Marianem Ruminem i Darią Maroń-Ptak. Transmisja będzie dostępna na muzealnym Facebooku.

Z kolei 28 lutego o godzinie 12 odbędzie się spotkanie z  artystą poświęcone jego twórczości ceramicznej oraz stworzeniu i późniejszej działalności pracowni ceramicznej w ówczesnym Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Spotkanie online, które będzie transmitowane na muzealnym Facebooku, poprowadzi również Krzysztof Myśliński.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO